eli olis tarvetta saada kärryyn paineöljyä kuormausnosturille. rupes vaan mietityttää onnistuuko joka veturiin saada hydrauliikka vehkeitä järkihintaan vai antaako asian unohtua liika tyyriinä
hydrauliikkaa
nosturiin
61339
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
mee rekka kukolle, siel laittavat pelittään vehkkeet
auto sul on?
bieseli koneela ja turpo hyrrällä.
autohan on 124 4*2 vetäjä vm.99 mutta huolen teki lappu jonka joskus erään Scania 94 jakoauton koe ajolla näin! hintaa pudotti mm. ilman kattoluukkua ja ilman vo. mahdollisuutta. eli mitähän mahtaa multa lootasta puuttua jos vetäjänkin on ilman vo.mahdollisuutta saanut ja ostaja moisen mahdollisuuden huomannut koska harvoinhan veturissa hydrauliikkaa tarvitaan.
...ulosottoa, niin voihan aina asentaa nokkapumpun hihnalla. Tuotto ei ole ihan niin kova, mutta toisaalta mahdollistaa myös kaikenlaisten ajon aikana käytettävien hydrauliikkahärveleiden, kuten aurojen, käytön eli autosta saa monikäyttöisemmän. Kyllä se tuottokin aika isolle nosturille kuitenkin riittää.
mites toi pumppu hihnoilla toimii, tiedän että ainakin kylmäkoneiden generaattorit pyörii hihnoilla. entäs pois kytkentä? käsitykseni mukaan käytetään jotain vapaakierto venttiiliä jos ei öljyä tarvita.jos kokopäivänä ei hydrauliikkaa käytä niin pyöriikö aina mukana ja haukkaako paljon naftaa jos turhaan pyörii?