Koirani on nyt 3,5 kk sakemanni, ja on syönyt tähän asti Jahti& Vahti penturuokaa, mutta nyt muutaman päivän ajan käy vain haistamassa ruokaa eikä koskekkaan siihen. Olen myös sekoittanut ABpiimää joukkoon mutta ei syö siltikään. Onkohan pentu kyllästynyt siihen vai mikähän on? Mitä voisin tehdä kun vasta ostin sen 10kg säkin. Vaihdanko ruokaa ja jos vaihdan, niin mikä olisi sakemannille hyvä ruoka?
Koira lopetti J&V syömisen
Missähän vika?
6581
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Koirasi nirsoilee. Kuppi nenän eteen vaan...jos ei kelpaa puoleen tuntiin nostat kupin ylös ja tarjoat seuraavalla ruoka ajalla safkaa uudelleen. Terve koira ei kupin ääreen kuole.( Kannattaa siis sulkea pois mahdollisuus että pentusi olisi kipeä). Saat nopeasti koirastasi nirson jos alat sen pillin mukaan hyppimään. Myöskään mitään herkkuja ei koiralle kannata antaa ennenkuin on ruoka syöty. Jos turvotat ruuan niin kannattaa kokeilla maistuisiko ruoka ilman turvottamista. Julman tuntuista mutta näillä ohjeilla meidän nirso hauveli oppi syömään ruokansa kun sitä tarjotaan.
Avaa suu ja katsele onko kaikki kunnossa. Katsele hampaat ja nielu. Tämän ikäinen yleensä popsii ruokansa hyvällä ruokahalulla.
J&V on moskaruokaa, kuuluu kastiin "markettipöperöt". Ei ole oikeata ravintoa sakemanneille. Todella monilla sakemanneilla on ongelmavatsa. Kannattaa siis panostaa korkealaatuiseen kuivamuonaan. Yksi tälläinen on Eagle Pack.
3 kuukautta vanha heittäyty nirsoks vaikka ensin söi ihan niin paljon kun vaan tarjotaan... Pari kolme päivää vaan närppi muutaman suupalan, mutta huomasin tänään että nyt taas maistuu.. Ei tosiaan kannata tehdä sitä virhettä että rupeet muuta tarjoo.. Itse tein sen vanhemman koiran kanssa ja välillä on ollu ihan tuskaa saada se syömään... Meillä ei kyllä sitä J&V:tä syödä mutta tuskin se siitä merkistä on kiinni...
vähä öljyä sekaan nii luulen että maistuu =)
meillä kyllä sakemanni, uros ja ikää 1,5 vuotta ja syö J&V:tä.. kummastelin aikaisempaa kommenttia " ei sakujen ruoka".. millähän perusteella?
Itse tiedän monia sakuja, jotka syövät kyseistä ruokaa ja voivat erittäin hyvin. yleisesti ottaen toisille koirille sopii joku ruoka ja toisille se ei välttämättä sovi lainkaan.
Meillä myös poitsu nirsoillut silloin tällöin, mutta kuppi nenän etee ja mikäli ei maistu, kuppi pois ja sama ateria uudelleen nenän eteen seuraavalla kerralla. mitään lisukkeita en neuvoisi laittamaan nyt ruuan sekaan (piimää, öljyä lukuunottamatta) koska niin se koirasi sitten huomaa, että jos en syö vaihtaa omistaja ruuan parempaan. ja samaa mieltä olen ettei terve koira itseään nälkään tapa.
Mikäli syömättömyys jatkuu parikin päivää kannattaa tuon ikäinen pentu käyttää eläinlääkärillä.