Olen miettinyt, että voisin olla kiinnostunut tasoitetöistä, mutta sopisiko ne naisille?? Mistä koulutus?? Millainen palkkataso jen.??
Kiittää vastauksista...
Kiittää vastauksista...
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ja sitten raksatyö niitä opettavat. Sisätasoitetyössä itsenäinen rappari saa 4-6eur/m2 ja omakotitalon ulkorappaus maksaa 60-100eur/m2 kaksi- tai kolmikerrosrappauksena.
Toki ruiskut ja kompurat maksavat, mutta mikäs tässä maassa ilmaista olisi. Tasoitetyön osaamisen jälkeen voisit erikoistua vaikka takkamuurariksi, jos harkot ottavat koville.
Hommia on osaavalle aina tarjolla.
...sopii vallan mainiosti naisellekin. Erityisesti sisätasoitetöissä naiset saattavat pärjätä jopa miehiä paremmin, sillä naisilla on usein "silmää ja sinniä" tehdä parempaa jälkeä kuin miehillä.
Aika vähän kuitenkin naiset hakeutuvat noihin hommiin.
Tasoitteita tehdään lähinnä kahdenlaisia. Sisätasoitteet on yleensä maalareitten ammattitutkintoon sisältyviä ja ulkotasoitteita tekevät useimmiten erilliset "rapparit" - rappaustyöt sisältyy muurarin ammattitutkintoon.
Tasoitepuolella sovelletaan maalarimestariliiton ja rakennusliiton välistä tessiä ja muistaakseni ammattitutkinnon suorittaneen tasoitemiehen lähtöpalkka on luokkaa 12...13 euroa tunnissa ja työ tehdään useimmiten urakkajutuisuudella, jolloin ansiotaso heiluu jossain 16...17 euron välillä.
Tuota työtä tehdään yhä useammin yrittäjäpohjalta ja alalla onkin vaarana "pakkoyrittäjyys" - tai sitten vapaaehtoisempi sellainen.
Sisätasotetöissä tarvitan myös nykyään laitteita käsityökalujen lisäksi. Usein on muutaman hengen tiimi tekemässä hommia.
Jos haluat itsenäisesti toimia, niin toimialasi voisi olla:
- Osatasotukset, kuten kipsilevyjen saumat, ruuvinkannat ja muut epäjatkuvuudet.
- Tapetointi
- Maalaus
- Laatoitus
Noissa ei tarvita kovin erikoisia laitteita ja niitä jaksaa kantaa yksin autoon. Ei tarvitse olla välttämättä pakettiautoa. Aloittaminen on helppoa. Olisi myös monipuolista työtä.
Nöyrällä asenteella aluksi, kohtuullinen veloitus ja hyvä työn jälki, niin kyllä töitä riittää viidakkorummun avulla.
Parhaan koulutuksen saat kun pääset/hakeudut alan yritykseen ammattimiehen kaveriksi silmät korvat auki.
Työ on raskasta ja kuluttavaa,mutta oman käden jäljen näkee heti.Palkkaus tes, tavallisesti työtä tehdään urakalla työn luonteen vuoksi.Urakalla palkkataso riippuu työkohteesta,käsittelyistä ym. melkoisesti,mutta liikkuu tekijällä 18-35€ välillä.Tunnen erittäin hyviä nopeita nauhoittajia naisista, ruisku/liippaajia ei ole vastaan tullut , siis pidempiaikaisia työntekijöitä.Sinällään mikään ei estä kokeilemasta