Taikausko

on ollut

1

601

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maalaistyttö tuli kaupunkiin

      Tuli mailta kaupunkiin 60-luvulla töihin ja sain alivuokralaiskämpän karjalaiselta mammalta. Hänellä kävi yhtenään kortista katsojia, piti tarkkaa kontrollia ettei saanut laittaa verhoon neuloja ne hän kopeleoi ennen kuin muutin talosta sanoi, että tulee vihamies, jos taloon jää teräviä esineitä eikä saa terävää esinettä antaa lahjaksi.

      Katsoi aina tuliko nainen ensimmäisenä vastaan, jos tuli oli huono onni matkassa, jos tuli mies niin oli hyvän onni vastassa.

      Pelkäsi lukua 13. Linnuista osasi ennustaa samoin säästä ja vaikka mitä. Niitä rituaaleja oli vaikka mitä.

      Sellainen kirja on kuin Kustaa Vilkunan kirjoittama kirja lainastossa oliko se nyt "Vuoden ajat" ja "Kansanparantajat" siinä kerrotaan erilaisista parantajista ja tietäjistä eripuolilta Suomea.

      Sekin kirja on lainastossa saatavilla. Sain kuulla, vaikka mitä lumousjuttuja ja noitumistarinoita, joita ihmettelin kovasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      94
      5462
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      56
      4191
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      34
      2399
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2218
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1835
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1494
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      33
      1332
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      20
      1158
    9. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      1051
    10. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      22
      1048
    Aihe