Onko olemassa millaisia rajoitteita kuinka lähelle sähkö/voimalinjaa saa rakentaa? En ole löytänyt tieto siitä mikä on minimietäisyys alapuolella ja sivulla? Onks tietoo?
Voimalinjan viereen
Door-opener
78268
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
TUKESIN sivuilta www.tukes.fi löydät esitteen VARO ILMAJOHTOJA. Siinä on lähinnä työnteon varoetäisyyksistä tietoa. Mutta lompsi sähköyhtiön tai rakennusvalvonnan konttoriin, sieltä saat rakennusten vaatimat etäisyydet.
Vahvavirtailmajohtomääräykset on edelleen voimassa. Kyseessä on muinaisen Sähkötarkastuskeskuksen julkaisu.
Tässä julkaisussa kerrotaan, mihin ja kuinka johdon saa rakentaa. Varmaan tuo pätee toisinkin päin.
Noissa määräyksissä on n. ziljoona eri tapausta jännitteestä jne. riippuen. Jännitteitä on sadoista volteista satoihin kilovoltteihin, ja johdoilla monenlaisia rakenteita.
Mahdotonta antaa yksikäsitteistä vastausta tuntematta johtoa.
taitaa olla Sähkölaitosyhdistyksen julkaisu. Sellainen on jokaisella rakennustarkastajalla ja se koskee tavanomaisia linjoja vaan ei valtakunnallisia voimalinjoja, joista on sitten pakko olla yhteydessä Fingridiin...
Voimalinjan alle ei saa rakentaa lämmitettävää rakennusta eikä sitä sa käyttää pitkän tavaran varastopaikkana.
Käytännössä vadittavat turvaetäisyydet estävät kaikki rakennukset linjojen alta. Suurimpien voimajohtojen vaihtojännite saattaa lisäksi aiheuttaa linjan välitömässä läheisyydessä ongelmia esim. TV-antennijärjestelmälle.
Siinä voit sitten voimalinjan alle talon viereen laittaa käämit maahan ja ottaa linjasta sähkötkin taloon. Ei ole ihan systeemi, josta sähköyhtiö tykkää.. ;)
ei ne tykkää sähkölaitteetkaan, 20kV, 110 kV, 400kV.
Pyydä siltä firmalta joka ko. sähkölinjan omistaa, pyyntö rakentamismääräyksistä johtoalueella. Itsellä menee kanssa 400kv linja rakennuksen vierestä ja vuosi pari sitten tuli selkäet ohjeet postissa kun niitä tiedustelin.
Muistaakseni johtoalue oli keskimmäisen johdon kohdalta sivulle 21m 10m. 21m sivulle on johtoalue, 10m on alue jossa puiden maksimi korkeus on 20m. Yhteensä 62m leveä kaista voimajohdon suuntaisesti.
Niin ja jos liian lähelle johtoja yrittää rakentaa tarvitsee siitä ilmoittaa sähkölinja firmalle (ja saada hyväksyntä?)