Sängyn sälepohja vs vaneripohja

selkäpoikki

Onko kellään muulla ongelmana, että uuden parisängyn sälepohja "notkuu" niin, että patjat (2kpl 80cm leveitä, myöskin uudet) painuvat kumpikin keskeltä montulle?
Mistä tämä johtuu ja mikä siihen auttaa? Olemme alle 70kg kumpikin ja patjamme ovat ns. kovat, joten ylikuormituksesta ei pitäisi olla kyse.
Auttaisiko jos sänkyyn vaihtaisi säleikön sijasta vaneripohjan? Sängyn keskellä on tukeva rakenne, joten sänky ei notku siitä, vaan kummankin patjan keskeltä.

9

17326

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pane

      vaneria, koska ilma ei kierrä ja patjat saattavat homehtua, ainakin ummehtuvat. Katso. voitko ruuvata pitkittäissuuntaiset tuet (esim. 50x50mm soirosta (ohuempikin menettelee) säleiden alle patjojen keskelle. Tämä lienee mahdollista, jos käsitin rakenteen oikein.

      Säleet voivat olla väärinpäinkin, Kaari ylöspäin kuten kaarisillassa, on oikea asento. Sängystä saattaa puuttua keskeltä poikittainen kiristintanko, joka aiheuttaa sen, että säleet notkuvat alaspäin.

      Sänkyä näkemättä esittäisin tällaisia arveluja.

      • paskaa puutakin

        Ei kai nyt kunnon laudat tuollaisesta painosta liikaa notku.


    • mallipuuseppa

      Sälepohjaa mainostetaan kovin, mutta säleiden laadussa tingitään. Vaneripohja toimii aina.
      Itse ihmettelen miksi pitää olla sänky aina patjanpohjalta ilmassa kun se lattiapinnasakin voi olla.

      itselläni jo 20 v ollut sängyn laidan korkeus 200mm eli patjat lähes lattialla kakalossa kehyksien sisällä. 30mm juoksut 6mm vaneripohjan alla ja sängyn reunat lattian saakka eli sängynalle ei mitään voi mennä.
      Kaukalossa ympäri 300mm leveät reunat paitsi päädyssä jossa aikoinaan oli rulolla varustettu viinikaappi yhdelle pullolle ja kahdelle lasille :)...

      Kokeilkaa patjoja pariyötä pelkästään lattialla niin tiedätte onko patjat vai sänky väsähtänyt.

    • KaaretKoholla

      Veikkaisin että olet laittanut sälepohjat väärin päin (eli kaari alaspäin) kun niitten pitäisi olla ylöspäin, jolloin ne toimivat kuten jouset.

    • Muutamia.tehnyt

      Yksi mahdollisuus, että teet paksummat säleet.
      Vaneeripohjaan voit porata jotakin 30 mm:n läpimittaisia reikiä ilmanvihdon parantamiseksi.

    • Suskisuski

      Suunnittelen tehdä laudoista tukevat säleet. En kaipaa joustoa. En ole näppärä käsistäni eli saanko ne laudat kiinnitettyä ohuilla nauloilla? Ruuvaamiseen ei ole kuin ruuvimeisseli, joten ei varmaan onnistu...

      • Kotipuuseppä

        Olen tehnyt lauta"säleitä". Ruuveilla kiinni. Ja akkuporakone ruuvaamaan. Säleisiin porasin ensin reiät, etteivät halkea ruuvatessa.
        Olen tehnyt myös vaneerista. En muista minkä paksuisesta, oliko 6 vai 10 millistä. Jos kovin ohutta niin sitten vaikka pitkittäin 1-2 lautaa syrjälleen tueksi. Ja vaneeriin noin 30 mm reikiä siltä varalta, että ilma pääsee vaihtumaan eikä tule homeita tms. Reikien reunat karkealla hiomapaperilla tylsiksi eli pieni pyöristys. Vaneeria saa määrämittaisena puutavaraliikkeistä. Tämä olisi ehkä vaivattomampi; se säleitten teko ja kiinnitys on suurempi työ kuin luuletkaan.


    • Kitee

      Minun ongelma on silmiä ja ihoa ärsyttävä liima sälepohjassa.

      • barbababax

        Mikä ihmeen liima, säleet laitetaan nitojalla kiinni siihen kangaskaistaleeseen eikä liimalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      10
      3459
    2. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      46
      3138
    3. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      46
      2931
    4. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      55
      2779
    5. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      52
      2549
    6. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      32
      2126
    7. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      52
      2099
    8. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      58
      1870
    9. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      45
      1809
    10. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      48
      1612
    Aihe