Avioero vastaan testamentti

Adjoa84

Olen eroamassa miehestäni. Isänä on sairas ja hänelle on annettu elinaikaa muutamia kuukausia. Minulle on testamentattu isäni kesämökki ja maat sieltä. Testamentissa on sanottu, että nykyisellä tai tulevalla aviopuolisolla ei ole oikeutta tähän. Ei edes myynnissä tai sen tuotossa...tai jotain tollaista. Jos isäni kuitenkin kuolee ennen kuin avioero astuu voimaan niin kumoaako avioero tuon testamentin. Eli olisiko miehelläni mahdollisuutta saada puolet tuosta kesämökistä ja maista kuitenkin??? Meillä ei ole avioehtoa!!!!

2

1041

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nix nax

      Jos avioeroasia tulee vireille ennen isän kuolemaa, isän perintöä - olipa testamenttia tai ei - ei otetaa mukaan ositettaviin varoihisi.

      Jos käy toisin päin, siis isä kuolee ennen eroasian vireille tuloa, testamentti on ja pysyy. Ei avioero voi isän testamenttia "kumota". Miehelläsi ei testamenttimääräyksen takia ole avio-oikeutta saamaasi perintöön, joten se jää osituksen ulkopuolella kokonaan sinulle.

      • Adjoa84

        ...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      2997
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      2931
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2357
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1853
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1709
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1654
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1576
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1255
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1236
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1070
    Aihe