Avioero vastaan testamentti

Adjoa84

Olen eroamassa miehestäni. Isänä on sairas ja hänelle on annettu elinaikaa muutamia kuukausia. Minulle on testamentattu isäni kesämökki ja maat sieltä. Testamentissa on sanottu, että nykyisellä tai tulevalla aviopuolisolla ei ole oikeutta tähän. Ei edes myynnissä tai sen tuotossa...tai jotain tollaista. Jos isäni kuitenkin kuolee ennen kuin avioero astuu voimaan niin kumoaako avioero tuon testamentin. Eli olisiko miehelläni mahdollisuutta saada puolet tuosta kesämökistä ja maista kuitenkin??? Meillä ei ole avioehtoa!!!!

2

1057

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nix nax

      Jos avioeroasia tulee vireille ennen isän kuolemaa, isän perintöä - olipa testamenttia tai ei - ei otetaa mukaan ositettaviin varoihisi.

      Jos käy toisin päin, siis isä kuolee ennen eroasian vireille tuloa, testamentti on ja pysyy. Ei avioero voi isän testamenttia "kumota". Miehelläsi ei testamenttimääräyksen takia ole avio-oikeutta saamaasi perintöön, joten se jää osituksen ulkopuolella kokonaan sinulle.

      • Adjoa84

        ...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      29
      5037
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      64
      1904
    3. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      112
      1813
    4. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1680
    5. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      29
      1644
    6. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      230
      946
    7. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      911
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      44
      877
    9. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      54
      823
    10. Mitkä on ne piirteet

      Mitkä kaivatussasi vetoaa tai mihin ihmiset kiinnittävät huomiota
      Ikävä
      53
      792
    Aihe