Hormonilääkkeen jälkeen...

Eli muiden kokemuksia olisi kiva kuulla...
Aloitin käyttää hormonilääkettä noin vuosi takaperin, kun kuukautisia ei ollut kuulunut aikohin (sairastin aikoinani anoreksiaa). Aloittamishetkellä BMI:ni oli 16. Käytin valmistetta noin vuoden (lopetin elokuussa).

Yhdet kuukautiset ovat kuitenkin jääneet välistä nyt, kun en tuota lääkettä ole enää käyttänyt, vaikka BMI:ni on noussut 17:sta, jolloin kuukautiset joskus muinoin tulivat normaalisti. Onko siis asiaan kuuluvaa, että kuukautiset voivat jäädä aluksi välistä heti lääkkeen käytön lopetettua ja alkaa vasta vähän ajan päästä normaalisti? Vai onko niin, että niiden pitäisi jatkua normaalisti lääkkeen lopetettuakin?

Kiitos jo etukäteen!
1104
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Hei!

Minulla oli pitkään Lugesteronit menkkoja tuomassa (ylipaino ja kilpirauhassairaus riesana). Jätin ne keväällä pois. Toukokuun alussa oli viimeinen lääkkeillä aikaansaatu vuoto, jonka jälkeen tuli pitkä tauko.

Tauon aikana jossain vaiheessa alkoi tulla tiputteluvuotoa. Heinäkuun alkupuolella tuli oikea megavuoto, jonka jälkeen taas tiputtelua ja tauko, kunnes n. 1,5 kk:n päästä taas runsaanlainen vuoto.

Nyt sitten jännäilen, että josko olisi kierto tasaantumassa normaalimmaksi... Ei ole ainakaan enää mitään tiputtelua tullut viimeisten menkkojen loputtua.

Kesä meni vähän mönkään tiputteluvuodon ja runsaiden menkkojen takia, mutta toisaalta olin onnellinen, että jotain toimintaa sentään alkoi ilmaantua. Ehkäpä sinullekin palailee oma kierto ajan mittaan. :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


just wondering kirjoitti:

Eli muiden kokemuksia olisi kiva kuulla...
Aloitin käyttää hormonilääkettä noin vuosi takaperin, kun kuukautisia ei ollut kuulunut aikohin (sairastin aikoinani anoreksiaa). Aloittamishetkellä BMI:ni oli 16. Käytin valmistetta noin vuoden (lopetin elokuussa).

Yhdet kuukautiset ovat kuitenkin jääneet välistä nyt, kun en tuota lääkettä ole enää käyttänyt, vaikka BMI:ni on noussut 17:sta, jolloin kuukautiset joskus muinoin tulivat normaalisti. Onko siis asiaan kuuluvaa, että kuukautiset voivat jäädä aluksi välistä heti lääkkeen käytön lopetettua ja alkaa vasta vähän ajan päästä normaalisti? Vai onko niin, että niiden pitäisi jatkua normaalisti lääkkeen lopetettuakin?

Kiitos jo etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu