elikkäs miten saan windows vistassa vaihdettua ip-osoitteen ? xp järjestelmäs sen osasin mutta en löydä sitä täältä mistään..ja kyse on siitä kun ei moodemi toiminut ja vaihdoin modeemin asetuksista ip-osoitteen ja nyt tietenkin pitäisi koneessa olla kans se sama ip-osoite niin mistä se päästään vaihtamaan tänne koneelle ?
tämmönen kiperä
kymysys
6299
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jos modeemi on sillatussa tilassa, tulee IP-osoite tietokoneelle suoraan Soneran DHCP-palvelimelta.
Jos modeemi on ritittävässä tilassa, saa modeemi julkisen IP-osoitteen Soneralta ja tietokone (tai -koneet) saa sisäverkon IP-osoitteen (esim. 192.168.0.100) modeemin omalta dhcp-palvelimelta.
Kokeile tätä komentoa:
kirjoita Vistan "aloita haku"-ruutuun CMD (ja enter).
Sitten kirjoita ipconfig /all.
Kerro mitä tietoja tulee.
mä oon tuo cmd höskäs käyny ja se näyttää melkeen kaikis kohdis "ei käytössä" nois oletusyhdyskäytävis ja vastaavis.. ja sitku muutan sen sielt protokolla asetuksista niin sit se valittaa ton modeemin kohdal "ei yhteyttä koska ei tue verkkoasteuksia" vaiks pistin ne ton modeemin ohjeiden mukaan sinne ja sit en pääse ees selaimen kautta tonne 192.168.1.1 sivustol mist sen vois säätää... prkl et hajoo pää tällästen kaa ! :D
modemin päässä IP-osoitteen?
Olihan temppu!
Ei ihme, ettei toimi.
eilen oli soneral joku käyttökatko korjausten vuoksi tietyissä kaupungeissa ja siitäkun ei ollut tullu minkä näköistä ilmoitusta niin luulin että se vika on tääl modeemis tai konees ni yritin fiksailla ja tänään ku se käyttökatko oli korjattu niin minä olin ehtiny "säätämään" koneeni kanssa aikas taval.. vittu mikä pulju koko sonera !! jos ne ois millään taval viittiny ees ilmoittaa tälläisestä käyttökatkosesta niin ei se mitään koska oisin tienny että vika ei oo tääl vaan se on niillä ja pian on asia korjattu niin ei voinu millään lähettää vaikka tekstaria meikäl tai vastaavaa !
Et sitten seurannut mitään radiokanavaa tai lukenut yhtään lehteä, koska kyllä tuosta soneran ongelmasta oli uutisoitu monessakin paikkaa!
paljoa ehtiny istuu töllön tai sanomalehden ääressä eilen !! xD mut ois sitä voinu hekn. kohtasen viestin ees lähettää ku ei kaikil oo aikaa istuu ja röhnöttää sohval odottamas tollast uutista..