tietämätön

kuka tietää?

Olen eronnut -06,ositus vielä vähän kesken.
Omistan talon siis minun nimissä,mutta velka molempien nimissä,ja velkaa lyhennetty puoliksi.
Minä otan talon ja maksan tasinkoa exälle ja ex sen hyväksyy,mutta ex väittää,että minun täytyy maksaa hälle lyhennykset ja korot takas 2 vuoden ajalta.Onko hän oikeassa?
Talossa asuu nyt meidän aikuiset lapset opiskelujen takia,ja ovat sieltä nyt lähdössä pois.Ex on maksanut sieltä melkeen kaikki kulut,lapset ei ole mitään maksaneet,eikä heiltä ole mitään pyydettykään hyvä näin,näistä kuluistakin hän jotain haluu.Tällä hetkellä asutaan uusien kumppanien kanssa eri paikkakunnilla ja minä olen muuttamassa siihen talooni uuden puolisoni kanssa.

8

1221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Velka

      "Omistan talon siis minun nimissä,mutta velka molempien nimissä,ja velkaa lyhennetty puoliksi."

      Selvitä teidän velkanne ja omistus-suhteet tarkemmin, ni voit saada neuvoja tältä palstalta paremmin.

      • siis...

        talo on lainhuudatettu vain minun nimiini ja velka on otettu molemmille puoliksi siis molemmat vastuussa velasta.Molemmat ollaan sitä myös maksettu puoliksi eronki jälkeen 2v,aviossa oltiin 18v.


    • nix nax

      >>Olen eronnut -06,ositus vielä vähän kesken.
      Omistan talon siis minun nimissä,mutta velka molempien nimissä,ja velkaa lyhennetty puoliksi.
      Minä otan talon ja maksan tasinkoa exälle ja ex sen hyväksyy,mutta ex väittää,että minun täytyy maksaa hälle lyhennykset ja korot takas 2 vuoden ajalta.Onko hän oikeassa?

      • kiittää

        ja kumartaa.


      • vähä....

        niinku samanlainen tilanne,minun tuomari sano,että vain lyhennykset pitää maksaa ja korot puoliksi,onko hän sitte väärässä?


      • nix nax
        vähä.... kirjoitti:

        niinku samanlainen tilanne,minun tuomari sano,että vain lyhennykset pitää maksaa ja korot puoliksi,onko hän sitte väärässä?

        ...mahtoikaan sanoa?

        "vain lyhennykset pitää maksaa ja korot puoliksi"

        Mitä hän tuolla tarkoitti? Mitkä lyhennykset pitää maksaa kokonaan? Mitkä korot pitää maksaa puoliksi?

        Ap:n osalta asia on, kuten sanoin.

        Mutta ei olisi harvinaista sekään, että tuomarisi olisi väärässä. Se on täällä(kin) nähty monta kertaa.


      • joudun maksamaa korotkin hänelle,koska jos talo olis myyty niin eihän silloinkaa saa korkoja takas,jos nix nax vastais tähän,ainakin minun juristi sanoi että korot kuuluu kummalleki ja se on exälle voi voi kun makso sitä velkaa ja korkoa.


      • siksi
        htä kirjoitti:

        joudun maksamaa korotkin hänelle,koska jos talo olis myyty niin eihän silloinkaa saa korkoja takas,jos nix nax vastais tähän,ainakin minun juristi sanoi että korot kuuluu kummalleki ja se on exälle voi voi kun makso sitä velkaa ja korkoa.

        kun sillon molemmat hyötyy siitä,mutta tässä tapauksessa vain sinä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      504
      4136
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      17
      3209
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      283
      2253
    4. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      458
      2091
    5. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      86
      1446
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      157
      1323
    7. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      63
      1228
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      64
      1145
    9. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      81
      1095
    10. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      1058
    Aihe