minulla on kaksi uros marsua ja ensimmäinen tuli ennenmin ja se toinen tuli vasta noin 1viikko sitten ongelmani on se että miten saan sen kesyyntymään itseeni se on tosi arka ja pelkää ihmisen käsittelyä ja puree koska entisessä kodissa sitä ei olla käsitelty kun vaan vähän!!
olen ollut sen kanssa joka päivä noin 15- 20 minuttia ja se yrittää purra se on pentu vasta ainakin ne sainoivat mutta huomasin että sillä on tosi huonot hampaat semmoset ohuet ja niissä etuhapaissa on välit... lopettaako marsu puremisen jos se tottuu ihmiseen??
olen ollut sen kanssa joka päivä noin 15- 20 minuttia ja se yrittää purra se on pentu vasta ainakin ne sainoivat mutta huomasin että sillä on tosi huonot hampaat semmoset ohuet ja niissä etuhapaissa on välit... lopettaako marsu puremisen jos se tottuu ihmiseen??
Vastaukset 3
Vanhimmat
Marsun kesyttäminen:
-Juttele marsulle, anna sen nuuskia kättä.
-Houkuttele marsu ruuan (kurkku, salaatin lehti)avulla pois piilosta.
-pidä marsua sylissä, aluksi vähän aikaa, silitä ja anna vaikka pala kurkkua.
-kärsivällisyyttä, paljon aikaa!
Marsut eivät pure yleensä. Marsu puolustautuu pakenemalla tai jähmettymällä paikoilleen. Terve marsu ei pure ihmistä!
Kannattaa käydä eläinlääkärissä, tarkastamassa onko marsu sairas, näyttämässä hampaat.
Muista! Urokset ei tule toisten kanssa toimeen. Uroksilla pitää olla omat häkit. Kun uros tulee sukukypsäksi se tappelee toisien uroksien kanssa. Marsut tarvitsevat PALJON liikuntaa, pysyäkseen terveinä. Eli joudut joka päivä päästämään eri aikaan marsut jaloittelemaan (vapaaksi lattialle).
Oma marsuni puree aina välillä, enkä huolestu siitä.
Mistä ihmeestä olet tuollaista scheissea saanut tietoosi, etteivät urokset tule toimeen sukukypsäksi tullessaan? Meillä kyllä sukukypsät pojat ovat ylimmät ystävät. Täysin on luonteista kiinni.
Meillä muuten syliin ja käsittelyyn tottunut 6kk marsu puree, silloin kun sitä alkaa kyllästyttää joku hoito toimenpide ja olis paljon kivempi juoksennella kaverin kanssa lattialla. :D