Millaisiin kutuslukemiin olette päässeet 100/130 heppaisilla powerdieseleillä?. Itse pääsen hädin tuskin alle 5,5 litran kesällä ja näin syksyllä vajaa 6 l/100 km:lla.
Mikään "säästöpossu" tämä(Passat) ei kyllä ole verrattuna esim. Octaviaan tai Ford Focukseen...
Mikään "säästöpossu" tämä(Passat) ei kyllä ole verrattuna esim. Octaviaan tai Ford Focukseen...
Vastaukset 21
Vanhimmat
mulla on 130hp malli passatista. 6v lootalla näyttää vievän mielellään sellaista 5,8l jos ajelee tässä pääkaupunkiseudulla.
Alimmillaan olen päässyt Lohjalta Espooseen 4,9l kulutuksella (normaalisti ~5,5l), mutta tuolloin ajelin motarilla 100-110 max. ja muutenkin TOSI rauhallisesti.
Jos ajelee "reippaasti" ei pääse edes alle 6 litran. Vanha 66kw malli passat vei hädin tuskin yli 6l vaikka polki kuin viimeistä päivää.
Ilman ajotietokonetta kulutus olisi varmaan jotain 6,5l kun nyt tarkkailee näyttöä ja tulee liuteltua moottorijarrutuksilla alamäessä ym..
Omaani ehdin kelata vasta 3000km, mutta koko ajan kyllä kulutus on hiukan laskenut. Alussa vei 6l vaikka ajoi sisään todella rauhallisesti (vaikkakin vaihtelevilla kierroksilla eikä jurnuttamalla 6:lla).
Tolla nyt ei kuitenkaan ole vuositasollakaan suurta merkitystä vielä kun rinnastetaan muihin käyttökuluihin (arvonalennus,huollot,vakuutukset....)
Ihmettelet kun isomman auton liikuttaminen vie enemmän polttoainetta - Da-aa - se on isompi kuin vertailemasi kaksi muuta, joten onko ihme.
Lisäksi huomioithan, että viime kesänä oli melkoista hellettä ja se ilmastointikin vie kyllä osansa kulutuksesta. Ajele siis rauhallisemmin, jos kerran kuluttaa liikaa ja/tai kärsi kuumuudesta :)
Itse pääsen 4.8-6.1l/100km 130hv TDI Golfilla riippuen missä ajan ja kuinka raskas on kuorma ja kaasujalka. Sisäänajaessa ensimmäisillä 15tkm kului muutama desi enemmän kuin nyt per 100km.
Viimeisen 10 000 km:n kulutus on ollut 4,9 l / 100 km. Luvussa on mukana ilmastointilaitteen n. 0,4 l / 100 km lisäkulutus eli kesällä kulutus ilman ilmastointia pyöri tuossa 4,5 l / 100 km paikkeilla. Silloin oli suhteellisen paljon maantieajoa.
Jos eri autojen kulutuksia vertaa, on syytä verrata kontrolloiduissa olosuhteissa tehtyjä kulutusmittauksia eli EU-standardikulutuksia kaupungissa, maantiellä ja keskimäärin. Omat ajotavat ja ajo-olosuhteet sitten ratkaisevat, onko kulutus omassa ajossa yli vai alle ilmoitettujen kulutuslukujen.
Itselläni on sama kone; vasta 20 000 km ajettu. Paljonko omassasi; laskiko kulutus esim. eka huollon jälkeen ?.
Omasta mielestäni ajan erittäin taloudellisesti ja pääosin matka-ajoa. Silti keskikulutus 5,9l/100 km.
Missä ajat etupäässä - kaupungissa, moottoritiellä vaiko maantiellä (80-100km/h rajoitukset)?
Golfilla ainakin 6 vaihdetta voi käyttää 90-100km/h nopeudesta alkaen ja se pudottaa melkoisesti kulutusta moottoritiellä. 120km/h moottoritieajosta jos nopeuden nostaa 135-140km/h tuntumaan niin kulutus nousee itsellä jotain 0.5l/100km.
Itsellä nuo alle 5l/100km kulutukset ovat tulleet maantiellä 80-90km/h nopeudella ajettaessa keskimäärin 500km lenkkejä. Moottoritiellä 5.5-6.1l/100km on todennäköisempi kulutus. Talvirajoituksilla kuluu moottoritiellä vain hieman vähemmän kun pienentyneen nopeuden tuoma säästö kuluu yleensä lämmittämiseen.
Golfillani on tällä hetkellä ajettu 50tkm. Kaupunkiajossa, joiksi lasken myös kehäteillä ajamisen, kuluu polttoainetta keskimäärin 6l/100km.
Maantieajoa; vauhti n. 90 - 100 km/h ja matkana vajaa 100 km.
Yleensä vakionopeudensäädin päällä; maastokin on suht' tasaista. Ilman säätimen käyttöäkin kulutus on käytännössä sama.
On siis se, että tuo matka on ensinnäkin lyhyt 'tankkauksella mitattavaksi' ja ajotietokone voi valehdella kulutuksen muuksi kuin mitä se on, joten siihenkään ei voi 100% luottaa.
Ajotietokoneet ovat omissa Golfeissa (kolme moista olen omistanut) välillä väittäneet joka 1l suurempaa kulutusta kuin mitä todellisuudessa on kulunut. Ajamalla täyden tankillisen saat oikeastaan vasta suuntaa antavaa kulutustietoa, koska silloinkin virhe voi olla vielä desilitroja / 100km. Ttankin syöttöputkeen mahtuu ainakin Golfissa 5-6l ja osa huoltoasemien pistooleista täyttää myös sen tai ainakin osittain sen. Itsellä joku innokas tankkaaja on palveluasemalla Golfiini saanut 55l tankkiin siis 61l tungettua, kun ilmeisesti tankkasi provikkapalkalla :)
Tuo epätarkkuus tankkauksen määrässä vaikuttaa tietenkin kulutukseen tankkaamalla mitattaessa.
Tottakai olen parikin kertaa mitannut kulutuksen koko tankilliselle eli tankannut täyteen, ajanut sen lähes tyhjäksi ja tankannut samalla asemalla samalla tavalla. Näyttää siltä, että ajotietokone näyttää n. 0,2 litraa liikaa eli ei mitään 1 litran eroa.
Iso ero on noihin Octaviaan ja Focukseen; esim. Focuksella keskikulutus oli n. 0,8 litraa pienempi.
Ne octavia ja focus ovat pienempiä autoja, joten kuluttavat vähemmän. Lisäksi niissä on todennäköisesti tehottomampi moottori, Suomen oloissa yleensä käy niin, että mitä tehokkaampi moottori sitä suurempi kulutus. Ja mitä suurempi auto sitä suurempi kulutus.
En tarkoittanut, että ajotietokone aina näyttäisi jopa tuota 1l/100km väärin, se vain on ollut maksimi mitä se on itsellä näyttänyt väärin, virhe korjaantui parempaanpäin, kun huollossa säätivät jotain parametrejä ajotietokoneesta. 'Normaali virhe' on tuota 0.2-0.3l/100km luokkaa, jonka voi laittaa tankkauksen epätarkkuuden piikkiin.
Tuosta oli juttua jo TM:n ensitestissä, että PWD kulutus on tuota luokkaa ja pienoinen pettymys verrattuna vanhempiin jakajapumpullisiin.
130hp Golffi alla, ei air-connia. Ensimmäisen 10tkm keskikulutus oli 5.5l. Olen päässyt parhaimmillaan 3.8l keskikulutukseen 79kmh keskinopeudella n 300km matkalla, olosuhteet oli keväiset ja talvirenkaat vielä alla sekä talvinopeusrajoitukset. Tuo siis oli ajotietokoneen lukema, tankkauksen yhteydessä laskettu kulutus oli 3.9-4.0 eli vähällä menee kunhan jaksaa ajaa hiljaa ja himmailee ylämäissä ja kerää nopeutta alamäissä.
Kesän tullen kulutus hieman kasvoi samassa suhteessa kuin keskinopeus. Nyt menee suunnilleen 4.7-4.9l sadalla, keskinopeus n 100kmh. Kaupungissa menee yleensä n 6l, joskus alle, joskus päälle.
mitä järkeä on tuollaisessa säästämisessä. Mitä sitten jos dieseliä menee puoli litraa enmmän tai vähemmän per 100 km?
Ja sitten se että autossa ei ole ilmastointia tai sitä ei raaskita käyttää kun sekin kuluttaa diiseliä.
hoh hoh hoijaa..
Täh? Ei sitä tartte erikseen säästellä, jos laittaa 90kmh mittarinopeudeksi ja ajaa tasaisesti 300km niin eipä enempää mennyt. Ja välillä on mukava kokeilla miten vähällä pääsee. Vai olisko pitänyt vähä kiihdytellä välillä nopeutta pariin sataan niin tuntuis mme:lläkin paremmalta?
Ei ole ilmastointia kun sitä ei ollut vakiona enkä sitä niin paljon halunnut. Onko se nyt niin ihmeellistä? Ei kaikki halua samaa asiaa autoltaan. Eikä Suomen kesä niin kuuma pitkään ole ettei normaali ihminen siitä selviä. Sulla taitaa hikeä pukata kovastikkin kun noin jyrkkä kanta on?
Itellä 100hv Tdi Golf. Keskikulutus pyörii 5,4-5,7 l:n välillä. Moottoritiellä 130km/h kulutus on reippaasti yli 6 litraa mutta olen päässyt 4,4 litran kulutukseen vakionopeudensäätimen kanssa kun ajoin n.85km/h enkä ohitellut ketään. Olin itsekin odottanut hieman pienempiä lukemia varsinkin 110km/h ja siitä ylöspäin nopeuksilla.
kehitys kehittyy - itse en saanut 2.0td avea viemään kuin 6.2l/100km, minimi 5.5 ja maksimissaan 7.5 eli missä pihvi?
Pihvi on siinä että vertaat japanilaista kiisseliä ja Volkkarin kiisseliä. Sama kuin vertaisi Porschen ja Ladan kiihtyvyyksiä ;o)
En nyt kuitenkaan Volkkaria ihan Ladaksi sanoisi,
mutta lähelle menee :)
Esim:
Skeida Fabia RS ilmoitettu kiihtyvyys 0-100 9,6sek
Nissan Almera tehokkaampi riiseli 0-100 9.2sek
Et silleen.. :D
Ja turha sanoa, että Skeidaa voi lastuttaa..
Kaikkia voi ;)
Onneksi huomasit laittaa että "ilmoitettu" kiihtyvyys. Pistetään autot rinnakkain niin Fabia näyttää Almeralle perävaloja ja painuu maisemaan ennenkuin Nissan kuski ehtii sanoa "uncle bens rice racer". Sad but true.
Niinpä.. ilmoitettuhan se on..
testejä en ole kummastakaan nähnyt.
Oletko sinä?
ps. Fabiaa olen itse ostamassa.. onhan se
Almeraa edukkaampi ja varmaan asiallinen peli..
Tosin Skeida taitaa olla vähän pienempi.
t. sama
Olen ajanut 15057km tänä vuonna ja polttoainetta kulunut 938 litraa eli keskikulutus 6,23.Aika reipasta ajoa ja vähän käyttänyt myös webastoa.
Korkein tankillisen kulutus 7,14
Pienin 5,08
pyörii tossa 9-10 välillä ja se on bensaa. Hyvin murisee eikä vituta yhtään!