Olen kyllästynyt polkemaan paikallani ja kuulemaan suustani sanat "sitten kun.." Olen kyllästynyt elämäni pienen pieniin kuvioihin, samoihin naamoihin ja paikkoihin..
Haluan vihdoin tehdä elämälläni jotain. Tässä ja nyt.
Launataina päätin muutaman punaviinilasillisen jälkeen muuttavani Tallinnaan.
Täydellistä: Aikaa itselle. Aikaa ajatuksille. Uusi paikka, uudet ihmiset. Halpa asua, ja jos koti-ikävä hetkellisesti yllättää ei sekään ole ongelma..
Nyt tarvitsen enää jonkun jakamaan ne edulliset asumiskustannukset, sekä mahdollisesti bileseuraa jne..! Olen parikymppinen tyttö ja tarkoitukseni olisi lähteä loppu/alkuvuodesta ja viipyä kuukausi..kaksi..ehkä jopa kolme.. Mikäli tunnet itsekin tarvetta jonkinlaiseen vaihteluun ja innostuit, älä epäile ottaa yhteyttä [email protected] !
välivuodesta kaikki irti?
7
2988
Vastaukset
- tuleva lääkäri
Itse ajattelin tehdä täysillä töitä välivuoden ajan. Laitan mahdollisimman paljon rahaa säästöön, minkä pitäisi olla kohtalaisen helppoa kotona asuvalle. Sitten kun aloitan lääkiksessä, niin yritän selvitä mahdollisimman pitkälle ilman opintolainaa. Koska opintojen jälkeen haluan taas alkaa maksamaan asuntolainaa ja perustamaan perhettä, joten ylimääräistä lainaa en todella kaipaa.
Mutta tee toki miten mielesti tekee. Kaikilla on omat valintamme.- _rasa_
Se on aina vähä kiinni siitä missä vaiheessa haluaa käyttää rahaa. Toinen käyttää ne silloin kun jaksaa ja on virtaa, ottaa opintolainaa ja maksaa sitä sitten vähän pitemmälle aikuisiälle. Toinen taas hoitaa asiat putkessa ja "fiksusti", kouluttautuminen, ei kuluta paljoa, ei ota lainaa, sitten vanhempana on enempi aikaa ja rahaa kulutettavanaan, usein vain käy ettei sitä virtaa enää riitä lähteä kaikkeen.
- mutta sun
elämä kuullostaa siltä kun sen vois lukea suoraan jostain "järkevä elämä" oppaasta.
Mutta hyvä jos oot onnellinen noin! Ja tosiaan, kaikki elää elämänsä niin kuin itse haluaa.
paitsi tosta ei kyllä saa irti mitään onnellisuuteen viittaavaa, lähinnä suorituksen makua. - dedede
mutta sun kirjoitti:
elämä kuullostaa siltä kun sen vois lukea suoraan jostain "järkevä elämä" oppaasta.
Mutta hyvä jos oot onnellinen noin! Ja tosiaan, kaikki elää elämänsä niin kuin itse haluaa.
paitsi tosta ei kyllä saa irti mitään onnellisuuteen viittaavaa, lähinnä suorituksen makua.Sinähän tietysti tiedät paremmin, miten elämä pitäisi elää. Ei tee minua onnelliseksi rahan kuluttaminen tai tahallaan tyhmyyksien tekeminen. Ihmiset ovat erilaisia. Se mikä sinut tekee onnelliseksi, ei toimi kaikille.
- että tässä
tehokkuusyhteiskunnassa pitää tehdä kaikki niin helvetin järkevästi ja aikuismaisen suunnitellusti, kaikki tähtää samaan, ostaa punainen tupa ja auto lainalla ja hankkia hyvä työ ja pieni perhe ja koira ja ah niin vakaa ja mukaonnellinen elämä. olla ahkera ja tunnollinen. Kaikki muu on lapsellista, naiivia ja naurettavaa.
Mua ihan pelottaa ajatuskin tollasesta elämästä. Tajuatteko ollenkaan että teillä vain yksi elämä?!- Onnellinen aikuinen
...on se, että rällätty kolmekymppiseksi ja herätään todellisuuteen, että "mulla ei ole mitään": koulutusta, muuta kuin pätkätöitä, parisuhdetta saati perhettä...Kyllä yhteiskunta paljon odottaa ihmiseltä ja ollaan normaaliuden ulkopuolella, jos mitään ei ole, MUTTA jokaisella on omat arvonsa elää tämä ainut elämänsä onnellisena. Ja hokkuspokkus, se saattaa olla opiskelu, työ, perhe, oma talo ja sisäsiistit ystävät!
- .... mutta ei Tallinnaan
Mutta miksi haluat Tallinnaan? Eikö Tukholma olisi mielenkiintoisempi vaihtoehto? :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko851957- 431550
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!581226- 761100
- 731100
Pitsaa selliiä
Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon251025- 591011
- 35967
- 37850
- 39814