Nokisten hirsien puhdistus?

Mikä olisi paras konsti vanhojen nokisten hirsien putsaamiseen? Tarkoituksena olisi käyttää vanhan sisäänlämpiävän riihen hyväkuntoiset hirret kesämökin rantasaunarakennuksen tekoon. Saunaan saa tietty jäädä savuinen "tuoksu", mutta olisi mukava saada noet putsattua pois. Höyrypesu / Painepesu? Mites kuivaaminen mahd. pesun jälkeen? Kuivana harjaaminen? Muita konsteja?
75666
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ovat niille myrkkyä..Käsitöitä,käsitöitä..
Jos hyvän haluat unohda koneet,harjaamalla irtonoki pois ja se on siinä.
Kun olet saanut valmiiksi koko systeemin,sitten voi vesi pestä,varovasti.
Hirsien tulisi olla lämpimiä,ja nopealla kuivumisella ehkäiset monta ongelmaa.
Sotkuista touhua...Mutta äläpese ennekuin kehikko kasattu!

Äänestä

Hei
Teen omakotitaloa vanhoista hirsistä, joista osa on nokisia. Pesen puut irtaallaan. Painepesurilla (Kew Alto 140 bar ja Clen, 120bar) saa mielestäni kohtuu siistiä jälkeä.Liian isolla paineella puu alkaa tikkuilemaan. Harmaantuneesta ulkoseinän puolella 200 vuotta aurinkoa saaneesta hirrestä tulee nätin ruskeaa, samoin nokisesta puusta nätin ruskeaa, mutta ajan patina vielä sopivasti näkyy. Höyrypesuria en ole vielä kokeillut.

Äänestä
  • Kiitos molemmille vinkeistä! Laiskana miehenä pitänee kokeilla epäonnistumisen uhallakin painepesuria parilla hirrellä. Onneksi on reilusti ylimääräisiä aihioita tarpeeseen nähden.

    Äänestä

  • Nokikolari kirjoitti:

    Kiitos molemmille vinkeistä! Laiskana miehenä pitänee kokeilla epäonnistumisen uhallakin painepesuria parilla hirrellä. Onneksi on reilusti ylimääräisiä aihioita tarpeeseen nähden.

    Tai pesty juuriharjalla. Tai vain harjattu puhtaiksi. Riihen hirsiin jää kuitenkin lopullisesti hienoinen savun tuoksu, puhdistipa ne miten vain.

    Äänestä

Vuolukallella sujuu kätevästi

Äänestä

Meillä vanhat hirret puhdistettiin tuollaisella painepesurilla, jossa oli tälläinen terassin pesuun tarkoittu "juuriharja" kiinni. Vesi ei tullut "liian" kovaa, ja jälkikin yllättävän hyvää. Mukaan vielä hieman mäntysuopaa, ja ok.

Äänestä
  • Hiekkapuhallus.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nokikolari kirjoitti:

Mikä olisi paras konsti vanhojen nokisten hirsien putsaamiseen? Tarkoituksena olisi käyttää vanhan sisäänlämpiävän riihen hyväkuntoiset hirret kesämökin rantasaunarakennuksen tekoon. Saunaan saa tietty jäädä savuinen "tuoksu", mutta olisi mukava saada noet putsattua pois. Höyrypesu / Painepesu? Mites kuivaaminen mahd. pesun jälkeen? Kuivana harjaaminen? Muita konsteja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu