Isot kissat pääasia, mikä puisto/-osa?Ngala?

Leopardityttö

moi

Suunnittelemme reissua E-Afrikkaan ensi keväänä, sekä visiittiä Krugerin puistoon, ja kysymys kuuluu: Onko Ngala jotenkin 'ylivertainen' (ainakin hinnassa on:) verrattuna ihan johonkin 'mattimeikäläisen' budjettiin sopivaan safarihässäkkään, esim josain restcamp-tyylisessä jutussa Krugerissa? Saako muualla kuin ihan private-game driveissa kuitenkin rauhaa sen verran ettei kymmeniä ihmisiä samaan aikaan ihastele samaa leijonaa..? vai onko mahdollista myös hieman huokeammin saada pikkusen privaatimmin ihastella kauneutta...mulle tää on niiin iso juttu ja jotenkin arastelen turistiryntäys-fiilistä..arvostaisin kovasti kokemuksia, ja onko yhtään osviittaa (odottelen tarjousta mutta nettisivunsa kovin laajat)antaa paljonko maksaa 3-4 pvän safari majoituksineen ja safareineen ym.? Krugerissa, esim. Satara rest camp:issa?

Ja lopuksi; onko tässä kiertueessa mitään järkeä:

4-5 pvää Kapkaupungissa, sieltä vuokra-autolla garden routea, Winelandseihin ja Cango:on katsomaan ja paijaamaan Gepardeja (jeee!!!), ajo Port Elizabethiin ja sieltä lento joko Jo.burgiin tai suoraan Krugeriin..4 pvää (3 yötä) Krugerissa, ja lento takaisin Kapkaupunkiin, siellä 2-4 pvää. (yht. 14 yötä). Toki voisi yöpyä vikat yöt Jo.burgissa mutta kun se meri on aina meri...:)

Kiitos ja kumarrus, kaikki vinkit auttaa!!
t. Leotypy

3

1520

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Herr Doktor

      Kokemukseni Krugerista rajoittuu Private Gameihin. En tiedä minkälainen on ryntäys noissa "yleisissä" paikoissa. En myöskään tiedä tiedä miksi Ngala olisi sen kummempi paikka kuin muutkaan.
      Leijonia näkee muuallakin kuin vain Krugerissa. Esimerkiksi Port Elisabethin pohjoispuolella Addo Elephant parkissa, Hluluwe Parkissa Durbanista pohjoiseen jne jne.
      Garden Route on mielenkiintoinen ja siihen saisi kulutettua koko 14 päivää !
      Lennä suoraan Krugeriin. Joburgissa ei ole mitään erikoista - suurkaupunki niinkuin kaikki muutkin.
      Miksi uudelleen Kapiin? Matka on pitkä. Esimerkiksi Krugerista joko autolla tai lentäen Durbaniin Zulumaahan. On Intian valtamerta ja vaikka mitä. Kotiin pääsee helposti reittiä Durban - Joburg - Eurooppa.

    • minjuk

      Ite menisin varmaan kapkaupunkiin, ja sieltä ajaisin garden routea kohti ja sitä pitkin kwazulu-nataliin. amanzimtoti, durbanin kupeessa, on todella mukava paikka majailla. ihania rantoja kuten myös durbanissa. aivan törkeän ihanaa seutua! sieltä pääsee kätevästi lentokoneella suoraan nelspruittiin ja sieltä vuokra-autolla krugeriin jossa vierähtää helposti useampia päiviä. suosittelen krugerin yösafareita (: itse näin kaikkea pikku liskoista hyenavauvoihin jotka oli juuri menossa nukkumaan kun ajettiin paikoille.

      krugerin majoitus on muutenkin leireissä ok, tosin en tiedä millasta nyt kun siellä on kesä. ite olin etelä-afrikan talvella.

      ja jos mielit gepardeja summuita näkemään niin todellakin suosittelen cangoa! iha uskomaton kokemus päästä kahden lähen täysikasvuisen gepardin kanssa samaan häkkiin, vaikkakin vain n.10 minuutiksi. ja kaikki tämä oli halpaa, vain n. 14 euroa. :)

      • e-a:ssa asuva

        "Ite menisin varmaan kapkaupunkiin, ja sieltä ajaisin garden routea kohti ja sitä pitkin kwazulu-nataliin. " Maisemat hienot juu, mutta kestääkö p*rse? Matka on pitkä.

        Safareista: Voit maksaa miljoonan ja nähdä vain muutaman antiloopin tai voit ajaa yleistä tietä pitkin vuokra-autolla ja nähdä jonkin puiston leijonat tien vieressä (aidan sisäpuolella toki). Puhumme nyt luonnosta ja villieläimistä, eikä niitä ole ohjelmoitu olemaan tietyssä paikassa tiettyyn aikaan. Omat kokemukseni esimerkiksi yösafareista ovat todella vaihtelevia - välillä on nähty paljon (pari kertaa mm. leijonien onnistunut metsästysyritys) ja välillä ei olla nähty yhtään mitään. Pienemmissä, yksityisissä puistoissa on yleensä enemmän eläimiä pienemmällä alueella ja useimmat puistot myös paikantavat ison vitosen eläimiä ennen kuin turistit viedään ajeluille, eli monesti esimerkiksi leijonien näkeminen pienissä puistoissa voi olla varmempaa kuin isoissa. Ei kuitenkaan taattua. Pienten puistojen huono puoli on myös se, että tiet harvemmin ovat asfalttia ja jos sattuu tulemaan sopiva vesisade niin tiet on pakko sulkea ja sitten istutaan sisällä.

        Turistiryntäyksestä on paha sanoa mitään: Itse olen esim. Krugerissa ja Addossa ollut liikkeellä omalla autolla ja saanut ihastella leijonia, elefantteja ja leopardeja ihan yksin (hemmetin hyvällä tuurilla!!) ja toisaalta taas useimmiten paikalla on lauma muitakin ihmisiä. Pienissä yksityispuistoissa pyritään yleensä siihen, että yksi autollinen saa ihailla jellonia hetken ja sitten vaihdetaan vuoroa, jolloin eläinten ympärillä ei pyöri kymmentä autoa samaan aikaan.

        Cangon kaltaiset paikat ovat tietysti takuuvarma keino nähdä isot kissat ja muut eläimet läheltä - tosin ilman luonnonmukaista ympäristöä - ne eivät ole samalla tavoin villieläimiä kuin vapaana puistoissa elävät.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      162
      2984
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      51
      2309
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      235
      2213
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      251
      2022
    5. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      26
      1730
    6. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      45
      1561
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      83
      1480
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      133
      1264
    9. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      317
      1080
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      65
      925
    Aihe