Idätys ja tuoreruoat

minnn

Mietin että kuinka usein idätettyjä siemeniä on sopiva antaa? Onko pienintäkään mahdollisuutta saada yliannostusta joistakin vitamiineista.

Ja osaisiko kukaan sanoa mitkä kauppojen/ekokauppojen kuivatut hedelmät ja marjat voisivat sopia linnuille? Ajattelin kokeilla, josko maistuisi. Löysin tälläisiä:

http://www.ekolo.net/show.php?page=hedelmat

http://www.imagepack.fi/web/Päivittäistuotteet/AppleChips/tabid/56/Default.aspx

5

741

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      No normaalilla ruoalla ei kyllä yliannostusta saa mitenkään aikaiseksi. Liikaa saa lähinnä erillisillä purkista annosteltavilla vitamiini/hivenainevalmisteilla. Maalaisjärjellä pärjää kyllä kun ei lisämömmöjä tunge turhaan ja/tai päällekkäin (esim pellettejä ja monipuolista tuoreruokaa syövän linnun kanssa ei yleensä erillisiä vitamiineja enää tarvita, nirsoilevan siemenaddiktin kanssa sitten on jo toinen juttu). Tuoreruokaa voi kyllä antaa ihan vaikka joka päivä jos vaan linnun vatsa on kunnossa.

      Käytännössä kaikki ihmiselle kelvolliset hedelmät (avokadoa ja mahdollisesti persimonia lukuunottamatta) ja marjat käyvät sekä tuoreena että kuivattuna jos vaan maistuvat. Toki kuivahedelmien niin kuin muidenkin namujen kanssa on hyvä pysyä kohtuudessa, kuivatun hedelmän korkea sokeripitoisuus voi kovin suurina annoksina sotkea suolistoflooran ja aiheuttaa vatsavaivoja. Kannattaa tietysti suosia mahdollisimman lisäaineettomia versioita, mutta ei ne "normaalitkaan" pieninä namupaloina kohtuudella annosteltuna haittaa tee.

      Se sitten on ihan lintukohtaista mikä millekin maistuu, meillä koukkunokille kelpaa kuivahedelmistä parhaiten banaanilastut ja papaijanpalat. Omput yleensä maistuu paremmin tuoreena, mutta voi kuivattuakin toki tarjota.

      • minnn

        Kiitos vastauksesta!

        Nämä vaaralliset hedelmät on tiedossa, sitä vielä tarkentaisin että sopisiko esimerksi juuri nämä yllä mainitut tuotteet silloin tällöin vitamiinin antajana (tuoreen sijaan) linnuille? Märkä tuoreruoka maistuu tällä hetkellä vähän nihkeästi, jospa koittaisi väliin kuivattua muotoa. Minä olen hieman huono näissä pakkauksien ainesosien arvionnissa, yllä mainitut tuotteet kerrotaan olevan lisäaineettomia ja ilman rikki aineita säilytettyjä. Onko näissä tuotteissa silti esimerkiksi makeutuksena hunajaa tai sokeria?


      • -M-
        minnn kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta!

        Nämä vaaralliset hedelmät on tiedossa, sitä vielä tarkentaisin että sopisiko esimerksi juuri nämä yllä mainitut tuotteet silloin tällöin vitamiinin antajana (tuoreen sijaan) linnuille? Märkä tuoreruoka maistuu tällä hetkellä vähän nihkeästi, jospa koittaisi väliin kuivattua muotoa. Minä olen hieman huono näissä pakkauksien ainesosien arvionnissa, yllä mainitut tuotteet kerrotaan olevan lisäaineettomia ja ilman rikki aineita säilytettyjä. Onko näissä tuotteissa silti esimerkiksi makeutuksena hunajaa tai sokeria?

        Tokihan ne hedelmät kuivattunakin on parempia kuin ei mitään jos tirppa nirsoilee, vaikka ravintoarvot ei ihan tuoreen tasolla enää olisikaan. Eikö edes omena tuoreena kelpaa, se kun yleensä aika takuuvarma uppoaja?
        Vaikka kuivahedelmään ei erikseen olisi lisätty sokeria tai hunajaa (joihinkin on, joihinkin ei pitäisi olla kyllä tuoteselosteessa mainittu jos on jotain lisiä), niin tokihan sen sokeripitoisuus on suhteessa painoon suurempi kuin tuoreen hedelmän. Kuivatut hedelmät ovat "tiivistettä" ja lintu napostelee niitä herkästi enemmän kuin tuoretta tavaraa (vrt syöt itse pari kourallista rusinoita tai saman määrän tuoreita viinirypäleitä). Ylettömän makeat hedelmät eivät välttämättä tuoreenakaan ole hyväksi liian suurina määrinä kerrallaan, mutta toki kohtuullisina määrinä terveellisiä nekin.

        Jos kuivahedelmät kelpaavat niin niitähän voi koittaa vähän liottaa ennen tarjoilua (alussa ihan hetki ja sitten pikkuhiljaa kauemmin jos kelpaa), jos vaikka se houkuttelisi vähitellen maistelemaan sitä tuorettakin.
        Tuoreruoan kelpaavuutta voi koittaa myös vähän edistää säännöstelemällä sen kuivamuonan määrää silloin tällöin muutaman tunnin niin ettei siitä ihan tule vielä vatsa täyteen.
        Idätetyt siemenet kyllä kelpaavat usein nirsoillekkin (jos niitäkin vieroksutaan niin koita ensin niitäkin vain liottaa/huuhdella jonkun aikaa ennen tarjoilua ja sekoittaa vähän kuivaa joukkoon houkuttimeksi, niitä kuivia siemeniä voi myös ripotella tuoreruoan sekaan niin että tirppa joutuu edes siirtelemään sitä tuoretta sivuun siemeniin päästäkseen)


    • -w-

      Voi toki maksa poksahtaa liiasta vitamiinimäärästä linnulla. Liikaa rikkiä voi tulla myös kaupan kuivahedelmistä*) tai marjoista. Pakasteesta kannattaa kokeilla kotimaisia villimarjoja tarjota (sulatettuna).
      Ensin opettelu niille vie jonkin aikaa. Se kannattaa.

      Idätettyjä siemeniä voi tarjota kaksi kertaa viikossa. (Eihän simenet koskaan kuivia luonnossa ole troopiikissa asuvalle kuivia.) ne ovat vaarattomimpia vitamiinien lähteenä.

      *) Kaupan kuiva- ja tuorehedelmissä kannattaa ohittaa ne jotka on torjunta-aineilla käsiteltyjä ja rikitettyjä (ne kauniin näköiset). Usein pussissa lukee miten tai kysyttävä. Omenat voi kuoria ... luomusta ei aina tiedä onko vai ei.

      Ruokapapujen ituja (myös turvotettua maapähkinää) voi tarjota myös kerran/pari viikossa.

    • -d-

      Liian sokerikeksien syöttäminen, ensin koska ne ovat yleensä papukaijalle vieraasta viljasta, jota papukaijan elinympäristössä ei esiinny (esim vehnä, soija, maanalaiset juuret/juurekset) ei pidä tarjota ollenkaan ja tuo kova sokeri (6 6 hiiliatomia).
      Glukoosia eli sakkarooria se käyttää ruuansulatuksessaan. Ihmisten keksit tai leipä ovat on siis väärää ravintoa. Haittoja tulee, vaikka niitä ei ole tutkittu. Ne näkyvät jo käyttätymisessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      277
      2571
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      77
      2443
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      67
      1834
    4. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      46
      1720
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1618
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      59
      1544
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1386
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1288
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      76
      1079
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      83
      1077
    Aihe