Kysyisin onko ulkoilu mielestänne yhtä tärkeä asia kuin päiväunet. Henkilökunnan mielestä varmaan päiväunet sillä niistä pidetään lujasti kiinni
tam. tam
ja niin
5396
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
riippuu lasten iästä. Pienillä pitäisin päiväunia tärkeämpinä, mutta myös ulkoilu on tärkeä. Mutta isommilla päiväunien merkitys vähenee ja ulkoilu tarjoaa hyvän mahdollisuuden energian purkuun, mutta on heillekin lepo tärkeää. Ja tietysti on lapsikohtainen asia. Pienemmät saavat energiaa purettua myös sisällä, mutta esim. eskarit ovat jo niin isoja, että pelkkä käytävällä juokseminen tai mopolla ajaminen ei riitä purkamaan energiaa, mutta pieni (alle 3v) saa tarvittaessa purettua energiansa sisätiloissakin.
kesken rankan päiväkotipäivän on alle kouluikäisille erittäin tärkeää. Päivähoidossa keskimäärin ulkoillaan päivälevosta huolimatta varsin paljon. Vain harva vanhempi katsoo tarpeelliseksi ulkoilla lapsensa kanssa vielä illalla kotonakin.
Varsin moni päiväkoti-ikäinen lapsi tarvitsee myös ihan päiväunetkin. Kun ryhmässä on niitä, joiden täytyy saada nukkua, on muutaman tenavan kanssa käytännössä mahdotonta revetä ulkoilemankin päiväuniaikaan, mikäli henkilökunta aikoo lakisääteiset taukonsakin saada pidettyä. Päiväuniaika on myös kaikkein otollisinta aikaa palavereille ja toiminnan suunnittelulle. Monissa päiväkodeissa myöskin pihalla ulkoilevien äänet voivat häiritä sisällä vain ikkunan takana nukkuvien unta.
mutta tiesitkö, että päiväunet ja riittävä lepo vaikuttavat lasten aivojen kehitykseen.
Älä herätä nukkuvaa lasta tai koiranpentua on joku viisas sanonut.
Ne lapset, jotka nukahtavat päiväunille, tarvitsevat unensa. Väkisin ketään ei saada nukkumaan, mutta rauhoittuminen on tärkeää kaikenikäisille lapsille.
Kannattaa kokeilla puuhata ja touhuta samalla tavoin kuin lapset. Varmasti tulee väsy jossain vaiheessa ja kaipaa pientä lepohetkeä.
olen paljon ollut sijaisena päiväkodeissa isossa kaupungissa, että on näkemystä tästä asiasta. Asiahan on niin, että aina kyseisen ryhmän hoitajat itse määrrittelevät ryhmän säännöt yms. toimintaperiaatteet. Mielestäni päiväunet on aivan aiheelliset ja tärkeät päiväkotiaikana: 7kk-4 ikävuoteen asti. Sittemmin 5-6 v. päiväuneja päiväkodissa hieman kyllä kyseenalaistan. Useissa päiväkodeissa tämä on hoidettukin ihan niin, että nukkari aikana 5-6 vuotiaat asettuvat makailemaan yhteiselle isolle patjalle lattialle ja heile luoetaan satu. Sen jälkeen he saavat siirtyä esim. tietokoneelle, tai askartelemaan tai mitä vaan haluavatkin sitten. Useissa päiväkodeissa myös 5-6v.ryhmä lähtee ulos pihalle siksi aikaa kun muut nukkuvat. Inhottavaa olla töissä päiväkodeissa missä VÄKIISIN makuutetaan näin isoja lapsia, ja joista ei kukaan edes NUKU :-(
tekee hyvää vielä 5-6 vuotiallekin, ja ainakin meillä on vielä eskareitakin, jotka nukkuvat. Ei sen lepohetken tarvitse olla mikää tunnin mittainen, vaan puoli tuntiakin on ihan hyvä rauhoittumisen kannalta. Osa lapsista kuitenkin tulee aikaisin tai on myöhään, niin on se ihan hyvä hetkeksi käydä pötköttelemään ja kuuntelemaan satua tai musiikkia.