TV viisi missä näkyy?

Voi vitsi kun vieläkin nyppii toi TV vitosen näkyvyys. Näkyykö Loimaalla kaapelissa, antennissa ei koska turkku-TV vie kaistaa? Soneran aspa-ei osaa kysymykseen vastata (!) 5 päivää vastausta odotellut, turhaan. Mökillä Tammelassakaan ei antennissa theVoice näkynyt. Mutta ei noissa digitan kartoissakaan näy, ei Voicea eikä turku-TV:täkään?
Löytyiskö yhtään tervepäistä joka osaisi kertoa järkevän selityksen onko Loimaan ja Tammelan seutu (Hämeessä) se 10 % joka ei tv-viisi (the Voice) alueeseen kuulu! Soneran "aspan" asiantuntijat (kortistosta palkatut, väärillänimillä toimijat) eivät tähän ole syyllisiä, mutta kuka on vastuussa noista näkyvyysalueista?
96706
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Sonera tiedottaa onnettoman huonosti kaapeli-tvasioistaan webbisivuillaan, mutta nyt sinne on tullut päivitys:

"The Voice ja TV Viisi eivät näy seuraavilla Soneran Kaapeli-TV-alueilla: Alavus, Jurva, Kauhajoki, Maalahti, Teuva, Kristiinankaupunki, Kuusamo, Rovaniemi, Lappeenranta, Imatra, Kemi ja Tornio."

Tämä on kuitenkin puppua. Ainakin Imatralla näkyy normaalisti. Katsoin mm. MM-karsintamatsin ja nytkin Voice näkyy. Varmaan näkyy osassa noissa muistakin kaupungeista.

Aiemmin siellä luki jotain tyyliin "näkyy vain maanpäällisen verkon alueella", jonka tulkitsin tarkoittavan, että jos ei antenniverkossa näy, ei näy kaapelissakaan. Ja tämähän pätisi Loimaalla, joka on Turku-TV:n aluetta. Mutta enää siellä ei lue noin, ja Loimaa ei ole tuossa listassa, joten ota tuosta nyt selvää.

On kyllä anteeksiantamatonta, ettei kaapeli-tv:n asiakas saa operaattorilnsa asiakaspalvelusta tietoa siitä että näkyykö, eikö ja miksi ei.

Äänestä
  • Outoa!

    Minulla on näkyny voice ja tv viisi kemissä. Mutta nyt ei näy kun ois suomen karsintamatsi!? Mikä tässä/näissä kanavissa mättää?

    Äänestä

siinä kanavan hakijassa kun et missään saa näkyviin

Äänestä
  • Annoitpa hauskan vastauksen! Yritin tehdä asiallisen kysymyksen ja ilman vastaustasikin tiedän että vikoja kysyjällä riittää. Vaikuttaa että jotain yläosavikaa on tällaisen vastauksen antajillakin, ehkä vapaa-ajanongelmiakin kun on aikaa kirjoitella noin asiattomia vastauksia. Mutta onneksi on myös kysymyksen oikein ymmärtäneitäkin.

    Äänestä

Loimaalla, Salossa, Houstkarissa, Kustavissa, Korppoossa ja Uusikaupungissa ei näy siksi että niiden alilähettimien kautta ei ollenkaan lähetetä c-nippua!

Äänestä

Sain tuossa suunnilleen viikko sitten vastaus viestin kännykkääni jossa luki että " Juuri tulleen tiedon mukaan kanava tv5 näkyvyys laajenee ja sitä kautta tulee myös näkyviin loimaalle. Mutta tarkkaa aikataulua ei tiedetä." Ja mehänj vieläkin sitä odotamme.

Äänestä
  • Toi on ensimmäinen positiivinen asia minkä olen Sonerasta ja TV5/Voice kanavasta kuullut/lukenut.

    Toivottavasti kanava tulee pian näkyviin.

    Äänestä

  • kyllästynyt odottamaan kirjoitti:

    Toi on ensimmäinen positiivinen asia minkä olen Sonerasta ja TV5/Voice kanavasta kuullut/lukenut.

    Toivottavasti kanava tulee pian näkyviin.

    Nyt siellä soneran sivuilla http://www.sonera.fi/TV/Kaapeli-TV#Vaatimukset lukee ainoastaan että loimaalla ei näy tv5

    Äänestä

Loimaalla, lähellä Hirvikoskea TV Viisi näkyy antennilla hyvin, ei edes pätki, tulee Tampereelta, kai ku mainoksetkin maikkarilla koskikeskusta ja ilveksen kotimatseja. Digiboxeina Philipsi ja Division (löytää maikkarin 3 eri tv-lähettimestä, tv viisi kanavan vaan yhestä), Gigantista ostetut. Katolla ikivanha antenni, välissä 90-luvun vahvistin ja siinä se. Ehkä jopa pikkusella 20-30egee maksavalla vahvistavalla sisälättyantennillakin näkee, kuhan jaksaa suunnata ja viritellä uudestaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


perperinrepijä kirjoitti:

Voi vitsi kun vieläkin nyppii toi TV vitosen näkyvyys. Näkyykö Loimaalla kaapelissa, antennissa ei koska turkku-TV vie kaistaa? Soneran aspa-ei osaa kysymykseen vastata (!) 5 päivää vastausta odotellut, turhaan. Mökillä Tammelassakaan ei antennissa theVoice näkynyt. Mutta ei noissa digitan kartoissakaan näy, ei Voicea eikä turku-TV:täkään?
Löytyiskö yhtään tervepäistä joka osaisi kertoa järkevän selityksen onko Loimaan ja Tammelan seutu (Hämeessä) se 10 % joka ei tv-viisi (the Voice) alueeseen kuulu! Soneran "aspan" asiantuntijat (kortistosta palkatut, väärillänimillä toimijat) eivät tähän ole syyllisiä, mutta kuka on vastuussa noista näkyvyysalueista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu