miten ps3 ja mokkula yhdistetään niin että pystyy pelaamaan netissä?
onko se tarpeeksi nopea pelaamiseen?
onko se tarpeeksi nopea pelaamiseen?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Suoraan mokkulaa ei saa kytkettyä PS3:een mitenkään, vaikka USB-paikkoja löytyykin. Ehkä yhteyden jako onnistuisi jotenkin kytkemällä mokkulan tietokoneeseen ja jakamalla yhteyden tietokoneelta joko ethernetillä verkkokortin tai ad-hoc-yhteydellä WLANin kautta.
Itse en lähtisi edes yrittämään moista kikkailua, vaikka suunnilleen tietäisinkin, miten tuo voisi onnistua. Niin ja verkkopelit tuskin toimisivat ollenkaan, mutta nettisivuja voisi päästä selailemaan. Vasteajat mobiiliyhteyksissä ovat turhan suuria pelaamiseen.
Kunhan meidän kylälle tulee 3G niin hankin reitittimen johon saa mokkulan kiinni. Siitä sitten langattomasti tai ethernetillä pleikka nettiin. Dna:lla on tälläisenä vaihtoehtona kotimokkula ja elisalta pitäisi saada vastaavanlainen laite.
Itselläni on soneran 1m mokkula. Ensiksi kannattaa varmistaa että asut 3g alueella ja mokkulasi on 3g yhteydessä eli itselläni palaa soneran mokkulassa sininen valo. jos palaa vain vihreä/keltainen niin silloin kannattaa mobilepartner ohjelmasta asetukset käydä läpi ja sieltä valita network type: wcdma only
band:gsm900/gsm1800/wcdma2100 näin saat mokkulan käyttämään vain nopeinta tapaa eikä sitä mikä on helpoiten saatavissa.
Seuraavaksi pitää laittaa verkkoasetuksista sen mokkulan yhteys jaettavaksi että muut koneet pystyvät menemään nettiin koneesi kautta.
Sen jälkeen vaan nettipiuha joko suoraan ps3:sesta tietokoneen verkkokorttiin tai perintesesti modeemiin.
Joidenkin asetusten jälkeen on vielä hyvä käynnistää tietokone uudestaan.
Toivottavasti oli vähän apua :)
Mulla on vista käyttis et onko siinä samanlainen käytäntö? Ja voisko saada vähän yksityiskohtasempaa tietoo?
Soneran mokkulalla homma hoitui näin.
1. Kytke ps3 verkkokaapelilla läppäriin
2. Yhdistä mobilepartnerilla kone internettiin
3. Avaa Käynnistä-valikko -> Run/Suorita -> kirjoita "cmd"
4. Kirjoita "ipconfig/all"
5. Poimi sieltä DNS-osoite
6. Tee verkkoyhteys ps3:lla ja laita se etsimään IP-osoitetta automaattisesti
7. Syötä tämä äsken tullut DNS-osoite/osoitteet manuaalisesti
8. Loput asetukset laitat vaan niinkuin ne on oletuksenakin siellä
9. Voila! Nyt on pleikkari netissä!
Ainiin, ja ohjauspaneelista mistä löytyy Verkkoyhteydet-kansiosta tämä Mobile Partner, klikkaa ominaisuudet ja laita tämä laite jakamaan verkkoa kaikille verkkokaapelin kautta. Toivottavasti nyt toimii!
Ite hommasin Jakurin, makso hiukan alle sata egee. Eli laite pistorasiaan, siihen mokkula kiinni ja voilá käytössä on langaton nettiyhteys (ja naapureilla kans ; )), noh asensin suojaukset sittemmin).
että olet ystävällinen ja jaat nettiä naapureillekkin paitsi eetä meitin naapuris asuu mummoja ne ei tajua mistään mitään ::D:D:D
"Ainiin, ja ohjauspaneelista mistä löytyy Verkkoyhteydet-kansiosta tämä Mobile Partner, klikkaa ominaisuudet ja laita tämä laite jakamaan verkkoa kaikille verkkokaapelin kautta. Toivottavasti nyt toimii"
Ei mokkulalla jaeta vaan siitä verkkokortista jakaminen päälle, koska läppäri ja ps3 kytketty
toisiinsa verkkokortilla ja johdolla. Mokkula taas yhdistää koneen nettiin.
Mulla on semmonen ongelma kun yhdistää mobile partnerin,niin ja laittoo verkkojohon ps3 ja läppärii niin kun laittaa kaikki automaattiseksi tai helpolla niin tulee ip osoitteen hankinta on aikakatkaistu osaisiko joku auttaa? ja se on 3g netti ja se on dna mokkula. joopajoo otsikossa tajusin 1,2 mutta mikä käynnistä valikko ja suorita? siinä jäin jumiin eli auttakaaaaa. miten Ps3 nettiiiin?
esim. webee tai a-link 3g reititin, itsellä käytössä a-linkin härveli johon mokkula kytkettynä. itse reititin on melko heikkotehoinen eli sen kantama ei ole kovin ihmeellinen mutta ollut käytössä nyt n. puoli vuotta ja pelaaminen onnistuu aikasta hyvin, riippuen paljolti esim. mw2:ta pelatessa hostin yhteydestä.
joka tapauksessa, 3g reititin on yksinkertaisin keino kytkeä pleikka mokkulalla nettiin ja näitä reitittimiä löytyy alle 100 eurolla.
mut mistä mä semmosen voisin tilata?
Mulla on reiditin,mutta miten saan sen ps3nettiin voisiko joku lähettäää tarkat ohjeet mitä asetuksiin laitan..
elikkäs minkä lainen kaapeli se pitäis olla ???????? onko se ristiinkytketty??
Pyörittääkö se pelejä hyvin, jos niin mitä pelejä ?
Käynnistä>oikealta pitäisi löytyä Suorita> kirjoita cmd> sitten kirjoitat johenkin mustaan ruutuun sen toisen tekstin > siinä on ensisijaiset dns- ip:t jakaikki
Kyllä nuo langattomat systeemit hiukka kusee. Voipi tietysti riippua paikasta missä asuu. Itse kyllästyin säätämiseen ja hommasin kunnon langallisen yhteyden. Mikään ei vatuta niin kun olet netissä geimeissä ja yhteys alkaa pätkiä kesken kaiken gggrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
Paskaaa mokkulan kautta on pelaaminen sanon minä.!!!!!!!!!!!
Ihan helppoa. itse pelaan xbox 360 netissä mokkulan kautta, toimii loistavasti. kaikki ei vain osaa mitään, niinkuin tuo äskeinen kommentoija.
osaako kukaan auttaa :(
Ei ne mokkulat toimi. Jos asuu vähäkin kauempana linkkimastosta, ei täysin toimivaa ja pätkimätöntä yhteyttä ole mahdollista saada, eikä kaikissa linkkimastoissa ole ollenkaan 3G yhteyttä, ainakaan vielä.
Henkilökohtaisesti en suosittele mokkulaa lainkaan sen hitauden takia. Se haittaa viimeistää muilla pelaajilla.
Sain kyllä ps3 näin nettiin, mutta aina kun yhdistän uudelleen niin jotain vitun asetuksia pitää säätää. onko tämä mahdollista välttää vai onko vain kestettävä..?
minulla on ps3 netissä dna 4gigan mokkulan avulla rj-45 vaa koneesta ps3 ja asetukset että voi jakaa verkon
Niin, mokkulahan on tosiaan Dna laite, muilla on eri nimet.
3g yhteyksiä ne silti kaikki on.
Tai sitten ostaa reitittimen, johon saa 3g mokkulan varayhteydeksi. Se voi olla ainoa yhteystapa joten toimii perheen laitteistoille (PC, digiboxit, tv, puhelimet) mobiilinetin jakajana. Muut laitteet kiinni joko wlan tai piuhalla. Yksinkertaisin ja varmatoimisin tapa.
Tässä esimerkkinä DNAn mainostama Telewellin wan 3g reititin.
http://www.dna.fi/Yksityisille_OLD/Laajakaista/dnaMokkulatuotetuki/Sivut/telekkatw3g.aspx
mun kone ei löydä tota ps3 yhteyttä vaik ne on piuhal kiinni muuten ei ois ongelmaa kokeilin toisel laitteel ni homma muuten pelais mut tota pleikkaa se ei tunnista waaat??
Eli olen kokeillut ps3 media serveria mutta se tarvii helvetisti johtoja ja adaptereita... eli Elisan 3G mokkula huawei(mobile partner) ja vuosi sitten ostettu ps3... ps3 löysi jonkun Belkin_N_Wireless_... ja tietoturva: WPA2-PSK (AES) kokelin et mikä se on ja toimiiko mut ei... käyttis on Win7 home premium 64-bit (ehkä 86bit koska semmonen program files kansio) ja jos lisää niin se on eMachines EL1330 ja sit läppäri ja se on Windows XP Home Premium 32-bit... Haluaisin tietää miten voisin yhdistää langattomasti eli ei mitään johtoja kaapeleita tai mitään semmosta, jos on pakko niin koneessani ei ole HDMI liitäntä paikkaa, vain LAN ja löytyyko cdonista lan johtoa/kaapelia jotakin n.2 metristä?
Oisko tää hyvä adapteri? ei tarvis johtoja? http://cdon.fi/kotielektroniikka/adapter_netgear_wnda3100_300mbps_n_usb_dongle-4172385
Asenna Ask Toolbar