Betonikaton panelointi sähköjohdoille ja äänieristelevyille

Asun 70-luvun betonielementtikerrostalossa, jossa sähköjohdot on asennettu pinta-asennuksena lattialistoihin. Haluaisin saada ne sieltä pois jotenki järkevämmin. Yksi idea olisi tehdä paneelista sisäkatto, johdottaa sähköt (sähkömiehen toimesta toki) uudestaan kattoon paneelin alle ja samalla sinne voisi laittaa jotain ääntä eristävää juttua ja sitten saisi kattoon koukkujakin laitettua helpommin kuin betoniin poraamalla. Kommentteja materiaaleihin, tekemiseen tai ideaan? Samalla tulisi myös uudistettua makkarin vaatekaapit kun niiden takaseinä toimii tätänykyä olohuoneen ja makkarin välisenä seinänä.

2

1647

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuusi desiä Beliä

      Ääneneristyslevyä ei ole olemassa. Koolaus ja kipsilevy sen sijaan ehkä hiukan parantaisivat tilannetta ilmaäänien suhteen ja kenties jopa askeläänien. Villa koolinkien välissä ei oikeastaan paranna tilannetta.

      Ääneneristys tapahtuu joko massalla (betoni, tiili) tai vaimentavalla resonaattorilla (ilmatiivis levytys). Akustointivilla vain vähentää huoneen kaikuisuutta. Tietysti jos kaikki pinnat ovat nyt kovia ja heijastavia, hälyisyys vähenee ja huone voi tuntua hiukan hiljaisemmalta.

      45 mm koolaus, saumattu kipsilevy, elastinen massa seinäliitoksessa: siitä voisi olla jotain apua. Mutta ei, jos sitten poraat sen levyn täyteen reikiä!

    • piiloon..

      Pelkkiä piuhoja ajatellen helpompi vaihtoehto olisi uusia listat. Laita sellaiset, joiden taakse saat johdot piiloon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      255
      4664
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      79
      3118
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2483
    4. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      28
      1923
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1777
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      91
      1520
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1305
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      975
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      958
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe