Asun 70-luvun betonielementtikerrostalossa, jossa sähköjohdot on asennettu pinta-asennuksena lattialistoihin. Haluaisin saada ne sieltä pois jotenki järkevämmin. Yksi idea olisi tehdä paneelista sisäkatto, johdottaa sähköt (sähkömiehen toimesta toki) uudestaan kattoon paneelin alle ja samalla sinne voisi laittaa jotain ääntä eristävää juttua ja sitten saisi kattoon koukkujakin laitettua helpommin kuin betoniin poraamalla. Kommentteja materiaaleihin, tekemiseen tai ideaan? Samalla tulisi myös uudistettua makkarin vaatekaapit kun niiden takaseinä toimii tätänykyä olohuoneen ja makkarin välisenä seinänä.
Betonikaton panelointi sähköjohdoille ja äänieristelevyille
2
1647
Vastaukset
- Kuusi desiä Beliä
Ääneneristyslevyä ei ole olemassa. Koolaus ja kipsilevy sen sijaan ehkä hiukan parantaisivat tilannetta ilmaäänien suhteen ja kenties jopa askeläänien. Villa koolinkien välissä ei oikeastaan paranna tilannetta.
Ääneneristys tapahtuu joko massalla (betoni, tiili) tai vaimentavalla resonaattorilla (ilmatiivis levytys). Akustointivilla vain vähentää huoneen kaikuisuutta. Tietysti jos kaikki pinnat ovat nyt kovia ja heijastavia, hälyisyys vähenee ja huone voi tuntua hiukan hiljaisemmalta.
45 mm koolaus, saumattu kipsilevy, elastinen massa seinäliitoksessa: siitä voisi olla jotain apua. Mutta ei, jos sitten poraat sen levyn täyteen reikiä! - piiloon..
Pelkkiä piuhoja ajatellen helpompi vaihtoehto olisi uusia listat. Laita sellaiset, joiden taakse saat johdot piiloon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2554664Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii793118- 472483
- 281923
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451777- 911520
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘851305PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden143975- 69958
Sellainen tunne sydämessä
Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,86894