Olenko mielestänne huono isä jos annan yksinhuoltajuuden ilman tappeluita ex vaimolleni?
Lapsen tapaamiset jatkuvat ihan normaalisti ja elarit olen aina maksanut ja maksankin ajallaan.
En vain jaksa kuunnella jatkuvaa uhkailua yksinhuoltajuudella pienenkin kinan jälkeen.
Eli mitä voin menettää pahimmassa tapauksessa?
Ulkomaille ex ei muuta siitä olen varma.
Lapsen tapaamiset jatkuvat ihan normaalisti ja elarit olen aina maksanut ja maksankin ajallaan.
En vain jaksa kuunnella jatkuvaa uhkailua yksinhuoltajuudella pienenkin kinan jälkeen.
Eli mitä voin menettää pahimmassa tapauksessa?
Ulkomaille ex ei muuta siitä olen varma.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Jos tapailet lastasi jatkossakin -ja maksat elarit, niin fiksu olet mieheksi ;)
Mitä menetät, no toivon mukaan ne ex:n uhkaukset.
Kaikki tuo on todella kypsän vanhemman tapa toimia lapsen eduksi.
Jospa se lapsesi äitikin tajuaa kuinka väärin hän on toiminut , ja ymmärtää jättää sinut rauhaan. Toivottavasti hän myös tajuaa,että isän ja lapsen välinen tapaaminen yms. yhteyden pito esim lomilla on tärkeää lapsen hyvinvoinnin vuoksi.
Typerää on ex:n mustamaalaaminen ja kirstäminen.
Milloinkahan me kaikki eronneet vanhemmat muistettaisiin, että yhdessähän ne lapset tehtiin ja yhdessä niistä pitäisi edelleen huolta pitää, avoimin mielin keskustellen ja lapsen tulevaisuutta ajatellen toimia.
KAIKKEA HYVÄÄ NIIN ETÄ KUIN LÄHIVANHEMMILLE!
tyhjiä uhkailuja ne vain on mutta tiedän senkin että jos sanon että hän sitten saa yksinhuoltajuuden niin alkaa varmaan huuto että en välitä lapsestamme.
ota niistä naisista selvää.. =)
Ei kai tuo asiaa pahenna.
Ehkä sä menetät noi riidat...?
Jos ex on uhkailevaa tyyppiä, ja annat hänelle yksinhuoltajuuden. Millä hän sitten uhkaa ? Sukunimen vaihtamisella. Yksinhuoltajuuden perusteita: toinen vanhemmista on kykenemätön, sopimaton tai haluton huoltajaksi.
Menetät laillisen oikeuden sanoa sanasi lasten asioista. Kannattaa varmaan ihan oikeasti ottaa selvää kaikista kiemuroista jos annat yksinhuoltajuuden.
Riitoja tuskin tulet menettämään vaikka yksinhuoltajuuden antaisitkin. Varmasti ex keksiin sitten muuta kiristämisen aihetta. Tuo huoltomuodon muutos käräjillä muuten vaatii hyvät perusteet eli ei se ex sitä niin vaan saisi läpi.
Ja ei, et ole huono isä jos haluat välttää riitoja. Päinvastoin.
riitaisen eron jälkeen. Yhteishuoltajuus sopii vain harvoille ex-pareille.
Ei siitä yhteishuoltajuudesta ole mitään "hyötyä". Lapsen lähi tekee kuitenkin käytännössä aivan kaikki päätökset. Ainut jos lähi sattuu kuolemaan niin joudut hakemaan lastesi huoltajuutta.
Mutta ajatteleppa asiaa vielä näin. Jos joku päivä eteen tulisi sellainen tilanne, että lapsen olot toisen vanhemman kanssa/luona muuttuisivat niin paljon että sinun olisi syytä hakea lapsen asumista itsellesi.
On huomattavasti helpompaa hakea asumista luoksensa kun on yhteishuoltajuus. Ja silloin esim. huollosta ei tarvitsisi riidellä vaan se voisi pysyä samana (vaikkakin tällä hetkellä toimimattomana) yhteishuoltajuutena.
Tiedän kyllä kokemuksesta että asia on juuri niin kuin aiemmin kirjoitin. Tyttäreni olot huononivat äitinsä luona niin että hänen olisi ollut parempi asua luonani. Sossusta sanottiin, että teillähän on jo yhteishuoltajuus sopikaa keskenänne. Eli silloinkin olisi oikeuteen jouduttu. Tyttö jäi kuitenkin äidilleen ja on nyt onneksi sen verran iso että osaa tarpeen vaatiessa huolehtia itselleen ruokaa ja puhdasta päällensä.
Anna uhkailla. Ei exälläsi ole mitään mahdollisuutta saada yksinhuoltajuutta edes oikeuden kautta.
Vastaat ensikerralla uhkaukseen, että sen kun haet, ja neuvot ottamaan yhteyttä asianajajan välityksellä. ja voit heittää lopuksi, että siinä tapauksessa sinkin haet lasten yksnhuoltajuutta, koska hän käyttää lapsia kirisyksen välikappaleina.
Toinen vaihtoehto on uhkailla takaisin lastenvalvojalla ja lastensuojeluilmoituksella, eli kyseenalaistaa onko lähihuoltajan käytös lähihuoltajalle soveliasta.
Älä nyt ala pomppimaan exäsi pillin mukaan, näytä missä kaappi seisoo.