pissitulehduksen oireet

ei tulehdusta?

Moikka.. Muutaman päivän on ollut virtsatietulehduksen oireet, eli jatkuva pissaamisen tarve, ja pissaamisen aikana sellainen ikävä paineen tuntu (ei varsinaisesti kirvely). Kävin antamassa näytteen mutta hoitaja sanoi että ei näyttäisi olevan tulehdusta, ja huomenna vien uudet näytteet (3 putkiloa) aamupissistä labraan. Niin, siis ei tulehdusta? Mikä se voi olla, vai voiko olla niin, että se onkin tulehdus mutta tuossa näytteessä sitä vain ei näkynyt (alle tunti edellisestä pissistä ja tuli vain vähän..) Klamydia minulla on ollut joskus vuosia sitten joka hoidettiin pois ja kieltämättä samantapaiset tuntemukset oli silloin, mutta nyt ei klamydian mahdollisuutta ole. Toivon melkein että sieltä nyt löytyisi se tulehdus ja se saataisiin hoidettua pois...

Onko jollain kokemusta tai tietoa näistä asioista? Kiitos.

6

2886

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kirvelee...

      No mulla on joskus ollut, ja sen kyllä tietää siitä, että pissatessa kirvelee. Varmin merkki tulehduksesta.

      Enpä osaa sanoa mitä tuo vois sitten olla.

      • -Jonttu-

        Voihan se olla, ettei vielä näytteessä näy pöpöjä, mutta tulehduksen oireet tuntuvat. Itsellä meinasi olla jatkuva kierre virtsatietulehduksissa. Söin pari kuuria antibiootteja, jotka kyllä auttoivat vaivaan.

        Lopulta itse tutkimalla löysin parhaan keinon ehkäistä tulehduksia: C-vitamiini. Eipä ole enää puoleen vuoteen ollut yhtäkään virtsatietulehdusta. Suosittelen lämpimästi kokeilemaan! C-vitamiini hapattaa virtsaa niin, ettei bakteerit viihdy virtsassa.


    • ketjun aloittaja

      Tulin vain kertomaan jos joku lukee joskus, että tulehdushan sieltä tokasta näytteestä löytyi, ja samana päivänä tuli jo verta pissin mukana, kuume nousi ja alaselkä oli ihan pirun kipee ja vähän turvonnut. Tulehdus siis oli levinnyt jo munuaisiin. No, antibiootit onneksi sain ja oireet alkaa häipyä, mut säikähdin kovasti varsinkin tuota selkäkipua.

      Kannattaa siis painua sinne lääkärille heti kun tuntuu että kaikki ei oo kunnossa, ettei pääse noin pahaksi!

      • ihminnen

        Hyvä, että sait lääkkeet ja ne auttavat.
        Ja samaa mieltä, että lääkäriin heti vaan jos tuntuu, että kaikki ei ole ok. Näytteen otto on niin helppo ja nopea juttu, että heti vaan jos siltä tuntuu!
        Kaikki pissatulehdukset eivät kirvele. Oireet voivat periaatteessa olla "mitä vaan".


    • Anonyymi

      minulla kirvelee ihan sikana kun käypi pissalla ja pyyhkii niin sattuu ihan sikan.Onko tapauksessa pahempi kun pissatulehdus vai onko ihan perus pissatulehdus?.Mitä kannattaisi tehdä??

      • Anonyymi

        Perus tai pahempi. Täältä et lääkereseptiä saa, joten mene lääkäriin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      124
      1496
    2. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      105
      1216
    3. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      136
      1122
    4. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      54
      1079
    5. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      72
      783
    6. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      766
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      25
      746
    8. 34
      738
    9. Lautturin poliisipiiritys

      Mitä Lautturilla yöllä tapahtui
      Huittinen
      9
      635
    10. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      26
      629
    Aihe