Aika moni on varmaan käynyt Mauritiuksella Finnmatkojen reissuilla. Kertoisitteko kokemuksianne.
Esim.
-Hintoja
-Mitkä kohteet hyviä?
-Voiko puutarhareissun jättää väliin, vai onko kokemisen arvoinen?
-Millainen on eläinpuisto?
-Ovatko oppaat asiantuntevia?
-Mitä tekemistä suosittelette lapsiperheelle?
Finnmatkojen reissut
4
2810
Vastaukset
- keijukainen4
Finnamtkojen kautta oltiin Belle Maressa Hotelli Ambressa. Ehdottomasti kokemuksen ja rahan arvoinen paikka! Olemme niin tyytyväisia paikkaan ja palveluun! Mutta lasten kanssa en lähtisi tähän hotelliin.. Tämä oli häämatkalaisten ja aikuisten kohde, ei lapsille ohjelmaa. Ja minusta oli hyvä että panostettu aikuisiin.
Lapsiperheille suositten Le Coco Beachia myös Belle Maressa. Ystävämme olivat juuri tässä hotellissa ja lapsille se oli juuri sopiva Bamse-kerhoineen. Heidän lapsi viihtyi siellä erinomaisesti!
Meidän matka maksoi 15 päivää Hotelli Ambressa **** 2henkilöä 4270€ puolihoidolla. Hinnat ovat hyvin samanlaisia kuin Suomessa, hieman alempia mutta ei mitään Thaimaan hintoja. Ruoka ja juoma maksaa aika lailla saman kun Suomessa.
Itse olimme katamariiniristeilyllä ja se oli kyllä hintansa väärti! Olisin lähteyt uudelleen jos vain olisimme kerenneet. Suosittelen! Otimme paikallisten kautta tuon risteilyn, emme Finnmatkojen kautta.
Muuten vietimme rantaelämää ja 1 päivän reissun Grand Bayeen ja vesiputouksille. Taksa maksoi meille 5 tunniksi 40€ ja aina odotti meitä joak paikassa.
Kannattaa siis lähteä ainakin Belle Mareen :) - siinä
mielessä sopiva kohde lapsiperheelle, ettei ole varsinaisesti biletyspaikka, jonkin verran kyllä löytyy menopaikkojakin, mutta yleisesti turistit perheellisiä tai häämatkalaisia, ei varsinaisesti nuorisoa.
eläinpuisto hieno kokemus varsinkin lapsille, puutarha ainakin hiemankin erikoisuuksista kiinostuneelle mielenkiintoinen, mm jättilumpeet, erilaiset palmut ja kukat.
samoin shivan tempppelialue ja saaren ilmeisesti korkein rakennelma, eli shivan patsas.
kalastus tietysti, varsinkin big game.
ainakin pohjoisen katamaraanireissut hienoja.
itse en ota mitään matkatoimiston kautta, paikanpäältä saa saman yleensä halvemmalla .
hinnat riippuvaisia suoraan siitä, missä asioi, halvimmat lounaat n 2e ja kallein n 20e, kallimmassa on jo mukana oluet, viinit (hyviä punkkuja) ja joku paukkukin.
kalliimpia ovat isot hotellit, siellä jopa kalliimpaa kuin suomessa, joten niitä ei kannata suosia, muutenkin löytyy valinnanvaraa ja parempaakin tarjoilua ja ruokaa, jopa hopeiset aterimet ja n 15-20 eri ruoka-ainetta alkupaloista jälkiruokiin ja välipaloihin, tämä ravintola lähellä casuarina hotellia, koko illallinen oluineen, viineineen ka drinkkeineen n 30e, suomessa pelkkä viini olisi maksanut enemmän.
taksit n 40-50e päivä ja samalla on opas käytössä, hieman kannattaa katsella minkälainen kuski on kyseessä, vaikka itsellä ei ole koskaan hävinnyt mitään, paras oli kun kuski rahasti koko 3 viikon kuljetukset lentokentälle viedessään , iso raha paikallisittain- alkuperäiselle kyselijälle
vielä mikä oli hintataso esim. ruuassa ja muissa päivittäistavaroissa marketeissa?
Oliko aurinkotuoleja muuallakin kuin hotellien omia? (vrt. Thaimaan maksulliset rantatuolit)
Kuinka köyhiä paikalliset asukkaat ovat?
Onko katulapsia ja peltihökkelikyliä?
Oliko pienemmillä rannoilla ruokaravintoloita tai baareja?
Kiitoksia jo vastanneille:) - vaihtelee
alkuperäiselle kyselijälle kirjoitti:
vielä mikä oli hintataso esim. ruuassa ja muissa päivittäistavaroissa marketeissa?
Oliko aurinkotuoleja muuallakin kuin hotellien omia? (vrt. Thaimaan maksulliset rantatuolit)
Kuinka köyhiä paikalliset asukkaat ovat?
Onko katulapsia ja peltihökkelikyliä?
Oliko pienemmillä rannoilla ruokaravintoloita tai baareja?
Kiitoksia jo vastanneille:)vielä mikä oli hintataso esim. ruuassa ja muissa päivittäistavaroissa marketeissa?
riippuen paikasta, selkeät turistipaikkat kalliimpia, kuin paikallisten käyttämät, ruoka selkeästi halvempaa kaupoissa, kuin suomessa, samoin esim. hyviä punaviinejä löytyy edullisesti
Oliko aurinkotuoleja muuallakin kuin hotellien omia? (vrt. Thaimaan maksulliset rantatuolit)
ainakin missä itse olen ollut, niin vain hotellien yhteydessä on tuoleja, mutta eivät tunnu olevan hirveän tarkkoja kuka niitä käyttää
Kuinka köyhiä paikalliset asukkaat ovat?
Onko katulapsia ja peltihökkelikyliä?
katulapsia ei ole kerjäämässä ollenkaan, eikä muitakaan kerjäläisiä.
köyhiä on kyllä ja joissain paikoissa hökkeleitäkin
Oliko pienemmillä rannoilla ruokaravintoloita tai baareja?
paikasta riippuen paljonkin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-83603808Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2503072Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy672513Kuka lääketeollisuuden lahjoma "professori" on tämän takana
Lääkäri Ari Miettinen on otettu kiinni poliisin toimesta. Ari on avoimesti tuonut esiin lääketeollisuuden bisneksen vast41597Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1791559Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har241524Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään641480Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j141085- 611022
- 94978