että lankaosa vaihdetaan joka huoneen jälkeen. Eli ei samalla lankaosalla jokaista huonetta joita 6 ja pitkää käytävää lopuksi.
Eli ensin aloitetaan huoneesta 1 ja edetään huoneeseen 6. Välissä käydään yhdessä vessassa samalla lankaosalla. Ja lopuksi käytävä. Kun mennään ekaan huoneeseen lankaosa on kuiva siihen suihkaus pölynsidonta ainetta. ja sen jälkeen ulkona enimpiä pölyjä huljutetaan pois. Ja arvatkaa miten PASKAINEN lankaosa on loppuhuoneissa.
Olen kertonut uusista menetelmistä kuten vedetön siivous jne. Mutta kun kuulemma ilman vettä ei voi siivota. olen ollut vasta 2 päivää työharjoittelussa ja jo oksettaa kun viikko jäljellä vielä. Teen oppimiani uusia juttuja kyllä.
Lankaosia ei hirveän paljon paikassa ole, kun ei kovin iso paikka ole. Mutta pesukonekkin löytyy. Koulutusta kyseisen paikan siivoojalla ei ole ja sen huomaa.
Samalla siivouspyyhkeellä pyyhittiin joka huoneen oven pielet ja pöydät. Välillä kastoi veteen jota vei mukanaan. Ja yksi ainoa liinak käytössä.
Eli ensin aloitetaan huoneesta 1 ja edetään huoneeseen 6. Välissä käydään yhdessä vessassa samalla lankaosalla. Ja lopuksi käytävä. Kun mennään ekaan huoneeseen lankaosa on kuiva siihen suihkaus pölynsidonta ainetta. ja sen jälkeen ulkona enimpiä pölyjä huljutetaan pois. Ja arvatkaa miten PASKAINEN lankaosa on loppuhuoneissa.
Olen kertonut uusista menetelmistä kuten vedetön siivous jne. Mutta kun kuulemma ilman vettä ei voi siivota. olen ollut vasta 2 päivää työharjoittelussa ja jo oksettaa kun viikko jäljellä vielä. Teen oppimiani uusia juttuja kyllä.
Lankaosia ei hirveän paljon paikassa ole, kun ei kovin iso paikka ole. Mutta pesukonekkin löytyy. Koulutusta kyseisen paikan siivoojalla ei ole ja sen huomaa.
Samalla siivouspyyhkeellä pyyhittiin joka huoneen oven pielet ja pöydät. Välillä kastoi veteen jota vei mukanaan. Ja yksi ainoa liinak käytössä.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kun sulla on vaan viikko jäljellä, niin yritä kestää. Jos ei joku ole kiinnostunut kuulemaan niin sit se ei oo.
No en mäkään lankaosaa kyllä joka huoneeseen vaihda.Toiset paikat ovat niin siistejä, että samalla mopilla pääsee 2-3 toimistoa.
Mutta kyllä nyt vessoissa pitää olla oma moppinsa, eikä mennä sen jälkeen enää esim toimistoa siivoomaan samalla mopilla.
Siivouspyyhettäkää ei tarvitse vaihtaa joka toimistoon omaansa, mun mielestä ainakaan. Taittelu on keksitty. Riippuu tietysti kuinka paskaisia tiloja siivoaa...
Tuo vesian kantelu mukana on kyllä järjetöntä.
Valitettavasti usein törmää vanhan ajan siivoojiin, joiden mielestä vain likaisen veden kuljettaminen huoneesta toiseen ja saman hapsuosan huuhtelu likavedessä on ainoa oikea tapa siivota.
Likavedellä mopatun lattian voisi joku näytön vuoksi kerätä teräväkuivaimella näytön vuoksi lammikoksi ja näyttää vedellä läträäjälle, kuinka likainen se lattia oikeasti on vesisiivouksen jälkeen.
Vedetön siivous eli vettä säästävä menetelmä on tätä päivää ja se säästää myös niveliäsi, koska sen mopin puristamisen asemasta pyykinpesukone tekee sen kosteaksi "puristamisen".
Jos olet vain tilapäisesti harjoittelemassa niin ota yhteys esimieheesi jollei sinulle riitä tarpeeksi moppeja tai jos sinua pakotetaan lääräämään likaista vettä huoneesta toiseen.
Sitä vartenhan terapeuttinen työharjoittelujen purku on koulussa, että saadaan valittaa kuinka juntissa paikassa oltiin harjoittelemassa. Hyvää valmisteluahan se on työelämään, joka on usein kaikkea muuta kuin se mikä on opetettu.
Ehdottomasti sinun pitää saada harjoitella nykyaikaisten menetelmien käyttöä. Voit ottaa asian esiin ihan ystävällisesti vaikka näin: minä olen harjoittelemassa ja tavoitteena on, että saisin käytännössä harjoitella koulussa opetettuja asioita. Voitaisiinko tänään tehdä niin kuin meille on koulussa opetettu? Se olisi minulle tärkeää!
Harjoittelun tarkoitus ei ole, että siinä omaksutaan työapaikalla huonot ja vanhat systeemit. Tällaisiakin kokemuksia on, valitettavasti.
Työpaikoille otetaan harjoittelijoita senkin vuoksi, että he toisivat sinne uusinta tietoa. Suu auki vain!
Jospa antaisimme kaikkien siivota omalla tyylillään niin työrauha säilyisi. Meistä jokainen on vastuussa vain ja ainoastaan omasta työjäljestään. Meidän ei tarvitse murehtia sitä millaista jälkeä muut saavat aikaiseksi.Joten jos muut haluavat kantaa mukanaan vesiämpäreistä se heille suotakoon, me muut voimme rauhassa siivota vedettömästi.
Minä kuulun niihin, jotka mielellään kokeilevat kaikkea uutta, mutta osalle meistä siivoojista työtapojen muuttaminen on vaikeampaa. Kyllä hekin varmasti aikanaan omaksuvat uuden tyylin siivota, mutta aikaa se vaatii.
Aloite työtapojen muuttamiseen kuuluu tulla esimiehiltä eikä työtovereilta tai työharjoittelussa olevilta opiskelijoilta. Jos me puutumme muiden työntekijöiden työtapoihin saamme aikaiseksi ainoastaan huonon työilmapiirin.
kanssa läträäminen ole mitään siivoamista! Parempi vaan oppia eroon siitä äkkiä. Meillä on työnkierto. Vituttaisi todella joutua jälkeenpäin siivoamaan sellaisen sotkian jälkiä. Onneksi kaikki meidän työpaikalla on koulutettuja. Työrauha on kaikilla koska kaikki tietää mitä tekee.
Juuri tällainen hyssyttely ja välinpitämättömyys on omiaan laskemaan siivoustyön arvostusta - se nyt on aivan sama miten ja millä siivoaa...mutta kun se ei ole! Siksi myös harjoittelijoiden tehtävä on nykyaikaistaa siivousta harjoittelupaikoissaan. Ei lian levittäminen ole kenenkään etu. Kyllä muissakin ammateissa puututaan vääriin työtapoihin ja menetelmiin. Sehän on yrityksen ja organisaation toiminnan jatkuvuuden elinehto. Juuri uutisoitiin siitä, kun hätäkeskuspäivystäjä irtisanottiin hänen toimittuaan ohjeiden vastaisesti. Tämäkin tuli ilmi työtovereiden kerrottua asiaa eteenpäin. Mitä jos sielläkin olisi vain oltu hiljaa hyvän työilmapiirin sdäilyttämiseksi?
En väittänytkään, että vääriin siivoustapoihin ei tulisi puuttua, vaan olin sitä mieltä että se kuuluu esimiehille eikä työtovereille.
Jokainen meistä voi kertoa esimiehelleen työpaikan epäkohdista ja hänen kuuluu puuttua niihin. Jos me ryhdymme neuvomaan muita työntekijöitä, niin saamme aikaiseksi ainoastaan huonon työilmapiirin.
Siinä olen samaa mieltä ettei kovin herkästi pidä mennä puuttumaan toisen työtapoihin. Jos niin tekee niin on syytä tuntea neuvottava henkilö erittäin hyvin ja oma esitystapa pitää olla vaivihkaa neuvova tai suostutteleva ("ajatteles kuinka lähti kipu pois ranteista kun en enää väännä moppia kuivaksi sangossa vaan annan pyykkikoneen kostuttaa mopit valmiiksi").
Esimiehen tehtävä on opastaa vettä säästävä menetelmä ja myös huolehtia siitä, että se otetaan käyttöön. Ei ole siivoojan eikä työnantajan etu, että siivooja rikkoo kroppansa pelkästä jääräpäisyydestään väittämällä ainoan oikean siivoustavan olevan vedellä läträämisen.