Onkohan mozillaan saatavana suomenkielistä versiota.
Mozilla
Mele
6533
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Olisko tässä sellaista mitä yrität hakea?
http://sourceforge.net/projects/mozfin
Ei tärppäile ei
Käynnistä Mozilla klikkaa sitten
Edit,Preferenses,Appearance,Lanquaqes/content,
Download more.
Pitäsi aueta sivu,jolta löytyy "Finnish" tiedosto
1.4Mozillaan
Ei muutu kokonaan suomenkieliseksi,mutta osittain.
millään saa sitä toimimaan
Nyt tulee tarkemmat ohjeet,joilla toivottavasti
onnistuu.
Siis klikkaileppas taas Edit,Pref,Appearance,
Lanquaqes/content,Download more.(huom.internetyhteys
pitää olla avattuna.)
Nyt avautuu sivu,jolla on pitkä lista eri kielipaketteja.Kun selaat vähän sivua alaspäin,niin sieltä löytyy"finnish"tiedosto 1.4ja 1.3.1Mozillaan.
Klikkaa sitä"finnish"linkkiä,jonka jälkeen tiedosto
latautuu automaattisesti selaimelle
Tämän jälkeen sammuta selain ja käynnistä
uudelleen ja mene taas sinne Edit,pref.,App.,Lanquaqes.Nyt siinnä näkyy kaksi päällekkäistä ruutua,joista ylemmässä näkyy asennetut kielipaketit ja alemmassa taasen asennetut sisältöpaketit.
Siihen alempaan ruutuun pitäisi olla ilmestynyt
FI Region sisältöpaketti.Klikkaa sitä ja sen jälkeen klikkaa OK.Sitten taas sammutetaan selain ja käynnistetään.
Meneppäs taas sinne taas Edit,pref,App,Lang..
Nyt siihen ylempään ruutuun pitäisi olla ilmestynyt suomi(Finnish)kielipaketti.Klikkaa sitä ja klikkaa OK ja vaihteen vuoksi sammutetaan taas selain ja käynnistetään.
Nyt jos kaikki on sujunut suurinpiirtein oikein
meillä on suomenkielinen Mozilla.
Muutin hetki sitten kokeeksi oman mozillani espanjankieliseksi tällä samalla menetelmällä ja onnistui.
Itselläni on muuten 1.4Mozilla,joten kannataa imuroida samanlainen,jos ei vielä ole.En tiedä toimiiko tämä ohje muissa versioissa.
Oliko se todellakin nuin helppoa, en edes tajunnut miten se oikein tapahtui.
Success oli menestystä näemmä. Nyt on versio v.01 , jos asentaa vahingossa väärän version kuten minä, ei hätää kone ilmoittaa languageosiossa että vaatii uploadin. Painelin siksi väärää kun ei mitään tapahtunut ensimmäisestä valinnasta. Mutta sehän kestää ennenkuin mitään alkaa tapahtumaan.
En ollut edes ajatellut vaihtaa suomenkielelle, mutta halusin kokeilla selkeää ohjettasi ja tässä sitä ollaan 1.3 Mozillalla aivan suomenkielellä :)
Kiitos, vaikken pyytäjä ollutkaan :)