miksi tuntuu että

eivät ole hyviä kun joutuu vahvempia ostamaan?
Vaikka kuinka on tarkistettu optikolla tai lääkärillä, mikähän siihen on syynä, onko muilla samantuntuisia ajatuksia tästä ?
4310
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

rauhassa riittäväpitoisia okulaareja hankkien.

Kun eletään tarpeeksi vanhoiksi, ei tarvita enää laseja ollenkaan, kun silmä mukautuu ikään. Niin kävi omallekin, tarpeeksi iäkkäälle isoäidilleni, joka luki viime vuotensa sanomalehdenkin ilman silmälaseja.

Äänestä

Näkö luemma huononee nopeasti murrosiässä ja keski-iässä. Siihen vaikuttaa kaikenlaiset hormoonijutut jne. Keski-iässä tulee lisäksi vanhuusnäkö, kaikenlaiset orastavat kaihit ja muut silmäsairaudet.

Rillejä nyt vaan itää uusia tiheämmin kuin nuorempana. Tilanne luemma kyllä tasoittuu aikanaan. Nyt ei kannata ostaa valtavan kalliita design-laseja, niitten käyttöikä voi olla yllättävän lyhyt. Tallinnasta tai netistä, käyttötavaraa rillit on.

Äänestä

vanhetessaan, näkölihasten rapistuminen ei pysähdy ainakaan vielä tässä iässä, joten pitää tässä itsekunkin noita rillejä toisinaan päivitellä.

Äänestä

osaa tehdä parempia. Mitkään lasit ei kestä kuin pari vuotta, sitten tehot häviää.
Heikkoa on laatu;)

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


nuo silmälasit kirjoitti:

eivät ole hyviä kun joutuu vahvempia ostamaan?
Vaikka kuinka on tarkistettu optikolla tai lääkärillä, mikähän siihen on syynä, onko muilla samantuntuisia ajatuksia tästä ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu