♥
onni löytyy pienistä
asioista ympärillä
jos vain avaa sielunsa
niiden tulla tietoisuuteen
onni on kissan kehräys
olkapäällä, koiran kielen
luvaton pikainen nuolaisu
heräävälle poskelle
onni on aamukahvin
raikas tuoksu keittiössä,
myötäeläminen lapsen
kauan odotetussa hymyssä
onni on aamun tyyni
rauhallinen hetki vierelläsi,
jolloin saan sanoa
Sinulle tärkeimmät sanani
tänäkin aamuna
rakastan Sinua
♥
onni löytyy pienistä
asioista ympärillä
jos vain avaa sielunsa
niiden tulla tietoisuuteen
onni on kissan kehräys
olkapäällä, koiran kielen
luvaton pikainen nuolaisu
heräävälle poskelle
onni on aamukahvin
raikas tuoksu keittiössä,
myötäeläminen lapsen
kauan odotetussa hymyssä
onni on aamun tyyni
rauhallinen hetki vierelläsi,
jolloin saan sanoa
Sinulle tärkeimmät sanani
tänäkin aamuna
rakastan Sinua
♥
Vastaukset 8
Vanhimmat
Onni - hakematta het tuli mieleen tässä kun sain olla yhden pikkuneitin sijaisäippänä muutama ilta sitten.
Miten mukvaa oli tuouhuta pihalla, kävellä kauppaan ja ihmetellä syksyn tuomia muutoksia, katsoa ilmeitä kun ensimmäistä kertaa pääsi isoon ammeeseen, sinne pilvien keskelle ankkojen, laivojen ja tietty muutaman kuppin kassa.
Itse istuskelin vieressä ja otin poreilevaa jalkakylpyä,,*huoh*,, jouluvalojen tuikkiessa, kohtuullisen epämääräisenä rykelmänä pitkin seiniä :))
Tukka kauniisti kammattuna iltapuurolle ja hyvillä mielin ruskeat, häkellyttävän kauniit silmät puolitangossa hymyillen untenmaille..
...Ja mikä ihana tunne, kun pääni kosketti viimeni tyynyäni,,, ;)))
Onni löytyy niistä pienistä hetkistä, kun on silmää nähdä ja sydäntä kokea.
Kiitos tästä mukavasta tuokiosta aamussa, padme_ ja työniloa! :)
..pieniä onnenpipanoita on päivä täynnä. Jos vaan on aikaa muuhun, kuin tähän iänikuiseen työntekoon. Kehtaako tunnustaa, että viikonlopun ylityötunnit tuntuivat hiukka liialta, kun ei ehtinyt muuta kuin nukkua omalla muutaman tunnin ajallaan.
Kiitos sinulle mukavasta palautteestasi ja hyvää päivänjatkoa : )
ja aurinkoa päivääsi.
..aurinko tosin löytyy tänään vain sydämestä : )
...sinua ja sanoo sinun tietävän mitä onni on...
Tosi hieno runo. Lukunautinnosta kiittäen tomppa silittää onnellisena kissaa ja allekirjoittaa kaiken runossasi.
..luulin sinun olevan Batman ; ) sen yhden palautteesi perusteella : ) Kissojen silittely tunnetusti alentaa verenpainetta, joten silittelyllä on myös terveydenhoidollinen vaikutus ilon lisäksi. Taidan olla kissallesi kateellinen : )
Kiitos mukavasta vastauksestasi ja hyvää torstain jatkoa sinulle : )
Ihmisten pitäisi osata etsiä onnea läheltä,
niin kuin Sinä
Lentävät vain liian kaus etsimään
Tai eivät ehdi
Kiitos runostasi
..jenkkilässä (josta kaikki huono hapatus tänne tulee) treffeillään kahden minuutin sinkkuilloissa rafloissa. Kuulostaa karmeilta. Parin minuutin juttelun jälkeen vaihdetaan pöytää ja illan lopuksi valitaan treffikaveri. Mitäs perussuomalainen kahdessa minuutissa ventovieraan kanssa ehtii sanoa: "Käyt sä usein täällä" tms.
Kiitos sinulle mukavasta kommentistasi ja hyvää päivänjatkoa : )