virtakaapeli

Ajattelin laittaa vahvistimen virtakaapeliksi jotain 35mm2-50mm2 kaapelia, mutta mietin vain, että miten noin paksun kaapelin saa liitettyä vahvistimen liittimeen.
2242
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kyllä autohifi liikkeistä saa haarukka ja rengas liittimiä paksuille virtajohdoille. Hitsaustarvike liikkeestä saa myös liittimiä. Järeissä vahvistimissa ei tarvita liittimiä yleensä ollenkaan kun johdon voi ruuvata suoraan virtaterminaaliin aukkoihin.

Äänestä

ohentaa liittimen matkalta. ei kiihen kerkee siihen sentin matkalla tule kapasitanssia eikä induktanssia. sen takia ne piuhat on oltava niin paksut, kun ne on niin pitkät että ne rupeaa vastustelee hakkuriin sykäyksittäin kulkevaa virtaa.

ei se siitä sentistä piuhan loppupäässä ole mitään väliä vaikka ohentaisit 25mm2:seksi, ja konkalla meinaisi vielä vähemmin

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietämätön3333 kirjoitti:

Ajattelin laittaa vahvistimen virtakaapeliksi jotain 35mm2-50mm2 kaapelia, mutta mietin vain, että miten noin paksun kaapelin saa liitettyä vahvistimen liittimeen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu