Lapseni on nyt kolmannella luokalla ja on päättänyt saada 10 liikunnasta. On kuulemma liki mahdotonta ja on päättänyt onnistua. On liikunnallinen ja lahjakas, kilpailee piirin huipulla monissa lajeissa. Nyt kun kuuntelen hänen juttujaan liikuntatunnilta en tiedä nauraisinko vai mitä. Olen sanonut, ettei pelkästään liikunnalliset taidot tuo sitä kymppiä, vaan pitää olla muutakin. Lapsi selvästi nyt mielistelee opettajaa ja on yli-innokas. Miten tämän saa loppumaan vai annanko vaan olla?
Lapsi yliyrittää
Nauranko vai itkenkö?
6624
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
kymppejä kolmannella? täällä ainakin saa numeroita vasta neljännellä.
Älä nyt hyvä ihminen mene pilaamaan toisen mieltä, kun kovasti yrittää. Pikemminkin kannusta. Kannusta silti vaikka tuntuukin hassulta. Ei se ole sinulta pois. Mutta lapselle se voi olla iso ilo.
Ja jos ei onnistukkaan, lohduta vähän, ja kannusta lisää, ehkäpä onnistuu jo ensi vuonna.
Asiahan on terveyttä edistävä, ja kunnioitettava, jos joku haluaa siis urheilla. Miksi siis et kannustaisi? Kyllä hyvään tulisi useamminkin kannustaa.
Sano että liikunta on ok, mutta mitä järkeä on kilpailussa?
Kyseleppä tuota vaikka niiltä miljardeilta jotka olympialaisia tuijottaa...tai kisaa...
Sano, että olet ylpeä hänen liikunnallisesta osaamisestaan, mutta on muitakin alueita, joissa on maailmankuuluja ihmisiä. Kerro lapsen kielellä. Kerro, että maailmankuulutkin ihmiset ovat epäonnistuneet, kaikesta työstään huolimatta ja kerro, että ihmiset tekevät valtavasti työtä pärjätäkseen esim. matemaatikkoina, kirjailijoina tms. Anna hänen säilyttää osaamisen ilo, mutta osoita, ettei hän ole ainutlaatuinen.
miksi aloittajan tyttö ei voisi olla ainutlaatuinen liikunnassa? jos tyttö tosiaan kilpailee piirinsä huipulla monessa lajissa, mielestäni hän silloin on. se ei välttämättä tuo sitä kymppiä liikuntanumeroksi, mutta ihme on, jos ei tuo. mikäli siis tytön asenne ei ole ihan surkea tunneilla.
mielestäni numeron ysin saa ihan liian helposti liikuntanumeroksi; se ysi nimittäin on sillä mone lajin taitajalla ja esim vaikka pelkällä hiihtäjällä. numeron kasi saa myös liian helposti todella huonokuntoinenkin lapsi.
jos joku lapsi on lahjakas liikunnassa ja monipuolinen, pitäisi sen myös näkylä numerossa.