suihku seinälle ilman reiän poraamista

kylppäri kuntoon

Meillä on kylppärissä vain käsisuihku, jonka haluaisin saada seinälle siten, että saisin molemmat kädet vapaaksi, kun käyn suihkussa. Ongelma on, että vuokranantaja ei anna porata seinään yhtään reikää. Tietäisikö joku onko suihkulle olemassa jotain sellaista (kestävää) kiinnityssysteemiä, joka ei vaatisi seinään kiinni ruuvaamista?

7

7389

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onnaaa

      Liimalla onnistuu. Suihkutanko ruuveilla kiinni puuhun ja puu liimalla seinään. Silikoni polyurtaani massat sikafleksit jne. käy.
      Sulla on kusipää vuokranantaja kun ei hoida moista pikkuasiaa. Lähetä lasku hommasta sille jos ei muuten niin vittuilumielessä.

      • ---

        Asennusliima vois olla kova sana, sotkusta se voi olla. Luulis sen pitävän ku Wc pöntötki voi laittaa sillä kii.


      • Miten s

        "kiinni puuhun ja puu liimalla seinään. Silikoni polyurtaani massat sikafleksit jne. käy. "

        puuta ja muovia suihkutilaan,
        huh, oletko aikaasi edellä tai 100 vuotta jäljessä, siinäpä kysymys.

        YKSI on kun hankit
        sellaisen saippuatelineen joka on lattiasta kattoon,
        laitat vain siihen yhden telinne ja suihkun ylemäksi, kiinni vaikka "nippusiteillä"


      • millä tahansa...
        --- kirjoitti:

        Asennusliima vois olla kova sana, sotkusta se voi olla. Luulis sen pitävän ku Wc pöntötki voi laittaa sillä kii.

        Pöntön kiinnitys onkin hieman eri asia. Siinähän se seisoo lattialla tukevasti painovoiman ansiosta kuten mikä tahansa muukin kalusta, joten sen kiinnitykseen riittää vaikka silikoni. Jotain suihkutelinettä tai mitä tahansa muutakin seinälle tai kattoon kiinnitettäessä joutuu jo vähän uhmaamaan painovoimaakin, joten siihen tarvitaan sitten ihan kunnon liimaa.

        Joten esitit asian hieman väärin päin kun arvelit, että jos kerran pönttökin pysyy, niin pysyy suihkutelinekin. Asiahan on kuitenkin niin, että vaikka pönttö pysyy, niin ei välttämättä suihkuteline pysy. Tai sitten niin, että jos suihkuteline pysyy niin pysyy pönttökin.


    • dementico

      ...muistan ihan väärin,mutta jotenkin mielessä on että olisin jossain (Clas Ohlson/Ikea??) nähnyt jonkinlaisen imukuppi virityksen.

    • hoitaa...

      Ei varmasti anna sinun homma, koska siinä rikotaan vesieriste ja reijät täytyy huolellisesti tiivistää silikonilla, joten vuokranantajan täytyy ottaa ammattilainen tekemään tuon. Tuo on kuitenkin ihan perusasia, että suihkussa täytyy pystyä asianmukaisesti peseytymään, joten kyllä sen vuokranantajan tulisi se teline sinne hommata ja huolehtia asianmukaisesta kiinnityksestä. Tuskin se kovin iloinen mistään liimailuistakaan on sen enempää. Niitä liimajälkiä kun ei sieltä millään saa pois. Reijät sen sijaan saa aina tukittua.

      • Anonyymi

        Olipa oikein sossujen puoluetoimiston holhousosaston kommentti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      189
      3135
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      54
      2568
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      242
      2334
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      9
      2132
    5. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      257
      2056
    6. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      7
      1961
    7. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      38
      1776
    8. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      58
      1730
    9. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      84
      1640
    10. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      16
      1599
    Aihe