Jos jostakin aineesta saa nelosen kokeesta niin keskeytyykö opiskelu kyseisessä aineessa vai voiko opiskelua jatkaa siinä aineessa normaalisti? Pitääkö todistuksessa kaikki kurssit olla suoritettu hyväksyttävästi vai saako siellä olla nelosia?
Hylätty kokeesta
6
8466
Vastaukset
- asdf
Jos jostain saat nelosen, se kannattaisi käydä uusimassa heti hylättyjen uusinnoissa ettei se jäisi neloseksi, mutta jos et niin tahdo tehdä:
Jos tahdot päättötodistuksen sulla pitää olla 2/3 aineen kursseista hyväksyttyjä, eli jos siinä aineessa josta saat nelosen on vaikkapa kolme kurssia, voit yhden reputtaa. Kuitenkin jos aineessa on vaikkapa vain 1 tai 2 kurssia et saa reputtaa ainuttkaaan.
Huh... Tulipa epäselvää tekstiä :S Koita tulkita :) - tihk
se haittaako nelonen todistuksessa riippuu siitä kuinka monta pakollista kurssia aineessa on. Itselläni jäi pitkästä matikasta yksi hylätty kurssi enkä koskaan käynyt sitä uusimassa.
- lukion selvittänyt
Eli nelonen ei opiskeluja keskeytä. Itse aikoinaan sain ekasta matikan kokeesta nelosen ja kävin korottamassa sen lukion tokalla kuuden matikan kurssin jälkeen.
Ja jotta saat päättötodistuksen, tulee 2/3 tietyn aineen kursseista olla hyväksytysti suoritettu. Eli jos kursseja on kuusi, niin sulla saa olla 2 hylättyä...- ......
Oliks siinä vielä joku sellanen juttu että ne neloset ei saa tulla peräkkäisistä kursseista esim. pitkässä matikassa sais olla vaa joka kolmas kurssi hylätty. Mut tossaha toi hyväksytysti suoritettujan määrä olis taas vähemmän ku 2/3. En kyl nyt taas ihan tajuu, et miten toi menee. Miten mul nyt saa olla matikast niitä hylättyjä?:D Tuleeks sin sit joku etenemiseste, jos on useempia hylättyjä peräkkäin?
- kuule ja
...... kirjoitti:
Oliks siinä vielä joku sellanen juttu että ne neloset ei saa tulla peräkkäisistä kursseista esim. pitkässä matikassa sais olla vaa joka kolmas kurssi hylätty. Mut tossaha toi hyväksytysti suoritettujan määrä olis taas vähemmän ku 2/3. En kyl nyt taas ihan tajuu, et miten toi menee. Miten mul nyt saa olla matikast niitä hylättyjä?:D Tuleeks sin sit joku etenemiseste, jos on useempia hylättyjä peräkkäin?
kysy opolta noita juttuja - jotkin niistä ovat eri kouluissa hiukan erilaisia, joten täältä et kuitenkaan saa ihan sataprosenttista tietoa välttämättä. Esimerkiksi etenemisesteitä ei oikeastaan saisi enää olla, mutta niitä kuitenkin joissain kouluissa määräysten vastaisesti on. Samoin noita peräkkäisiä nelosia koskevat määräykset voivat vaihdella kouluittain.
Eikä se 2/3 sääntö ole enää voimassa, vaan hylättyjen määrä riippuu siitä montako kurssia suorittaa. Se on aika lähellä tuota 2/3 sääntöä, mutta ei ihan tarkkaan aina. - Anonyymi
Kiitos
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1836500Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto935412Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost173762Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1233387Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT2213182Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat762358Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12108Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191696Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val451694- 981366