ELI kyseessä on päällekkäis piippunen haulikko 12/76 baikali.. nyt olen vähän pihalla tosta tähtäämisestä,kun alimmainen piippu laukeaa ensimmäisenä niinku aina niin tarvisi hyviä vinkkejä miten esim ammun trappia..haulikon päässä on jyvä niin jääkö se kiekko jyvän ylä puolella vai piippujen peittoon,että osun?
Vastaukset 4
- kivipakari
Haulikolla ei oikeastaan ampumahetkellä tähdätä vaan "osoitetaan" kohteeseen. Jyvä on hyödyksi enemmänkin haulikkoa valmiusasentoon aseteltaessa. Näin varsinkin trapissa.
Tukki on haulikon "tähtäin". On hyvin tärkeää säilyttää melko tiukka kontakti poskella tukkiin silloin kun asetta käännetään maalia kohti. Käsien täytyisi pysyä "lukittuina" ja koko yläkropan kääntyä lantiosta ylöspäin.
Trapissa ase laitetaan valmiusasentoon, jonka jälkeen piippu ja jyvä täytyisi unohtaa kokonaan ja keskittyä suuntaamaan katse heitinhaudan etu- ja yläpuoliseen alueeseen, jolle kiekko tulee heittimeltä näkyviin kun se huudetaan liikkeelle. Kiekon suunnan havaittuaan ampuja lähtee seuraamaan sitä melko vaistomaisesti ja todellakin koko kropallaan, käsien asentoa muuttamatta. Kiekkoa pitäisi ampua viimeistään sillä hetkellä kun sen lento saavuttaa korkeimman pisteensä. Kun se alkaa laskea maata kohden, se alkaa olla jo auttmattoman kaukana. Ja vielä yksi tärkeä juttu: älä pysäytä pyssyn liikettä laukaisuhetkellä, vaan jatka liikerataa vielä hetki laukaisun jälkeen.
Trap-haulikot ampuvat jonkin verran yli, jotkut "suoraan päin". Kannattaa ampua eri patruunoilla ampumaradoilla olevaan kohdistustauluun, tai sellaisen puuttuessa vaikkapa "voimapaperiin" johon on ristillä tai täplällä merkitty "tähtäyspiste". Ampumaetäisyys testilaukauksissa noin 30-35 metiä. Kuviota tarkastelemalla selviää haulikon ja patruunan käynti, johon tukien voi hakea paremmin osumia kiekkoon.
Kun osumaa alkaa tulla, pitää oppia rakentamaan valmiusasento, kiekon katsominen, aseen kuljetus, kiekon huutotapa, jalkojen asema "kivellä", ja moni muu asia aina samalla tavalla. Niin kun tekee 25 kertaa täsmälleen samalla tavalla, osuu 25 kiekkoon... helppoa?
Ei tosiaankaan, mutta noilla (sekavilla) ohjeilla pääsee jonkinlaiseen alkuun trapissa.
Lisää, ja varsinkin linekkejä haulikkoammuntaan kotisivuillani:
www.kivipakari.net/trap- dfgyhuji
KERRANKIN "tyhmään" kysymykseen mainio vastaus!
yleensä kysyjä saa vittuilu pohjalta melkoiset ohjeet, mutta onneksi näitäkin kunnon ohjeita aloittelijalle löytyy! - sehän
dfgyhuji kirjoitti:
KERRANKIN "tyhmään" kysymykseen mainio vastaus!
yleensä kysyjä saa vittuilu pohjalta melkoiset ohjeet, mutta onneksi näitäkin kunnon ohjeita aloittelijalle löytyy!on hienoa että joku viittii kertoa eikä vaan kirjottaa olet urpo! joo tuli ainakin itselleni selväksi.. kiitos kirjoittajalle.
- iuhfu
sehän kirjoitti:
on hienoa että joku viittii kertoa eikä vaan kirjottaa olet urpo! joo tuli ainakin itselleni selväksi.. kiitos kirjoittajalle.
Vastaaja neuvoi joskus sähköpostilla. Kysyin jotain patruunoista tuolta nettisivulta. On aidosti asiasta kiinnostunut eikä panttaa tietoa eikä ..ttuile
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars1331725Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois228875Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.144861Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!36792- 73757
Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su47737- 54722
- 83632
Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä64623Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29561