Voinko menettää asuntoni jos jään työttömäksi? Asuntolainaa on yhteensä vähän reilu 200.000 euroa puolison kanssa yhdessä ja lapsia kaksi kappaletta, molemmilla on nyt töitä, mutta jos toinen tai molemmat jäämme työttömiksi, niin voiko pankki myydä lainan vakuutena olevan asunnon vastoin tahtoamme, jos ja kun emme väliaikaisesti laman tai taantuman aikana kykene lyhentämään lainaa tai maksamaan edes pelkkiä korkoja, vaikka laina-aikaa olisi vielä yli 20 vuotta jäljellä? Eihän mahdollinen tuleva lama ja työttömyys jatku kuitenkaan tilastojen mukaan loputtomiin, ehkä joitakin vuosia korkeintaan, sitten kun taas lainan lyhennys ja korkojen maksu onnistuu laman tai taantuman jälkeen jos ja kun on taas töitä ja saa palkkaa, niin eikö sitten voida jatkaa taas maksuja ja siis pidentää maksuaikataulua niin pitkään kuin tarvis on? Jos kertyvät korot vain lisättäisiin lainapääoman päälle ja lyhennyksiä tai korkoja ei maksettaisi työttömyyden ajalta ollenkaan ja sitten kun lama / taantuma on ohi niin jatkettaisiin korkojen ja lyhennysten maksua ja pankki saisi taas rahaa? Onko kenelläkään kokemusta asiasta jos on jäänyt työttömäksi ja ollut asuntolainaa, esim. viime laman ajalta, joustivatko pankit vai saiko sovittua että maksaa kyllä sitten myöhemmin, mutta sai pitää asuntonsa eikä se mennyt vakuutena pankille? Jos vanhemmat ovat olleet osassa lainaa takaajina asunnon lisäksi, niin onko pankki ottanut "raskaasti" heti viimeisen päälle saatavansa myös takaajilta jos työttömyys on kohdannut asuntolainan ottajaa? Tietoa, kokemuksia?
Voinko menettää asuntoni
Jos työt menee alta??
8540
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Pankki ei odottele eikä ole mikään "varasto", joka odottaa asiakkaan "seuraavaa siirtoaan".
Viime todellisen laman aikana vuonna 1989-91 oli heviä ja pankille oli kiikutettava saatava keinolla millä hyvänsä. Vaikka meni työ työpaikat molemmilta ja perhekin tehtiin jäi asuntovelkojen jälkeen ihan normielämä. Turha lässy pois: lehdet, kuukausikortit (pummilla), ei taksia, vähän ravintola-iltoja, enemmän purkkiruokaa...jne
Kysy pankkiiriltasi. Jos pankkiirin lanko sattuu tykkäämään kämpästäsi, niin sinne män, pilkkahinnalla, ainahan sukuun naituakin pitää jeesata. Edellisen laman oppeja.
neuvottelutilanne lainan LYHENTÄMISEN suhteen, yleensä 1-2vuotta kestävä pelkkien korkojen maksu on mahdollista (ainakin viime-aikoihin asti), mutta korkojen suhteen on sitten pahempi-asia. Eli vähintään korot pitää pystyä maksamaan, se että korkojen(kin) maksu siirretään hamaan tulevaisuuteen ei ole mahdollista, vaan mikäli nekin jäävät hoitamatta, niin pankille ei jää muuta mahdollisuutta kuin alkaa muuttamaan lainan panttia/takuita (yleensä vähintään asunto itsessään) rahaksi.
Jos tulee maksuvaikeuksia työttömyyden vuoksi ja ilmoittaa siitä velkojalle, niin tästä ei voi tulla edes luottotitomerkintää.
Pankithan oikiein tyrkyttää niitä lyhennysvapaitaan, ei vuosi ole mikään ongelma, eikä lamat ole ikuisia.
siis.
Riippuu pankin tilanteesta, jos pankilla vakavaraisuus ongelmia, niin turha toivoa lyhennysvapaita, ja jos pankin tilanne menee tosi huonoksi, pankki vaatii lainantakaisinmaksua 1kk:n kuluessa.
1) Pankin kanssa voi neuvotella. Voi olla että onnistut, voi olla et et. Jos asuntolainassasi on rahanarvoinen takaus jo nyt, todenäköisyys että onnistut paranee. Jos onnistut neuvotteluissa voit saada ennalta määrätylle ajalle maksuvapauden lyhennyksiin. Parhaimmillaan jopa 'korkovapauden' mikä tietenkin tarkoittaa että pankki myöntää sinulle lisää (todnäk kallista) lainaa korkojesi maksuun. Jos ennalta määrätyn ajan päätyttyä yhä olet työtön, silloin neuvotteluruljanssi alkaa alusta.
2) Jos et onnistu neuvottelussa tai et edes ryhdy niihin, etkä hoida maksuvelvoitteitasi, silloin maksamatonta lainaasi peritään kohtuullisen pitkään normaalein tavoin. Lopulta se siirtyy, hallinnollisesti ulosoton kautta hoidettuna, irtisanottavaksi ja lopulta pankki voi pakkomyydä asuntosi (jos itse et ole vapaaehtoisesti tähän mennessä suostunut myymään asuntoa). Prosessin kesto ajallisesti, uskoisin puhuttavan vuodesta tai vuosista, ei kuukausista. Esim. ystävieni loma-asunto meni pakkomyyntiin lama-aikana yli 4vuotta siitä kun erät alkoivat jäädä maksamatta.Voi olla että nyt ovat nopeampia (1991 näitä tapauksia oli suurruuhkaksi asti).
Takaajien kukkarolle mennään vasta vihoviimeiseksi. Sitten kun asunto on myyty, jos myyntihinta ei kata prosessissa aiheutuneita perintäkuluja (todella isoja rahoja!) velkaa ja sen korkoja viivästyskorkoja, pankki voi hakea erotussumman takaajilta samantien (maksimisumman kuitenkin tietenkin se mihin takaaja aikoinaan sitoutui). Ei kannata päästää maskuja erääntymään jos vain voi, sillä viivästyskorot ja -kulut ovat todella isoja kuluja. Siksi kannattaa aina ryhtyä heti pankin kanssa neuvcottelemaan, eikä odotella. Kohdan 1) kalliit korotkin lisälainaan ovat huomattavasti halvemmat kuin mitä perintäprosessien kautta lankeaa velallisen lisämaksettavaksi.