Järki voitti
Kiitos osallistuneille
10500
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
SUURELLA ILOLLA VASTAAN! :)
Luin ajat sitten asiasta jostain, mutta en muista nyt mistä. Hienoa silti!
...näin käy aina.
Terve järki on paha vastus vaikka olisi kuinka paljon rahaa käytettävissä sellaisen tuotteen markkinointiin jolla ei ole edellytyksiä pärjätä.
Hyvä homma, itsekin pistin närkästynyttä meiliä YLE:lle, olin rikkana rokassa ja kylläpä kannatti, tulee tuohonkin asiaan jotain tolkkua ;)
Ihan hyvä homma, ja osottaa että asioihin voi vaikuttaa kun ei vaan passiivisesti jää möllöttämään ja odottamaan että asiat itsestään muuttuisi.
Ei ole paljon järkeä tuhlata voimavaroja johonkin marginaaliseen MAC:iin tai marginaaliseen Linuxiin. Resurssientuhlausta tuollainen.
>No enpä tiedä<
Joku on tuhlannut sinuun resurssejaan turhaan!
kuin Vistaisilla käyttäjillä on oikeus käyttää Ylen tarjontaa, Yle on julkisen palvelun yhtiö ja sen tehtävä on palvella MYÖS VÄHEMMISTÖJÄ! Saamenkielisiäkin on vähemmistö, silti heitäkin palvellaan heidän oman kielisillä uutisilla.
Joten ei mitään resurssientuhlausta. Enemmän rahaa valtiolla ja muillakin kuluu siinä kun joka toinen tai kolmas vuosi ostetaan uudet koneet joissa uudet windowsit, sit koulutetaan, ja hommataan korjauksia ym. SE jos mikä on resurssientuhlausta!
Nyt kun Yle on saatu raiteilleen ja rationaalisen käyttäytymisen piiriin niin on aika siirtyä MTV3:en "kimppuun".
Heidän sivuillaan lukee kylmän asiattomasti että:
"Netti-tv:n käyttö edellyttää Windows-käyttöjärjestelmää, Internet Explorer -selainta (5 tai uudempi) ja Media Player 9 -ohjelmaa."
Kyseessä lienee johdoltakin pimitetty, pienen sisäpiirin päätös koska mikään kaupallinen yritys, vaikka kuinka olisi ruotsalaisomistuksessa, voi olla niin tyhmä että sulkee vapaaehtoisesti yli puolet potentiaalisista asiakkaistaan palvelun ulkopuolelle.
Joten ei muuta kuin tulikivenkatkuista palautetta liikkeelle. Ylen tapaus selvästi osoittaa että sillä on vaikutusta.
Nelosen nettitv on niin vittumainen ettei edes windows-käyttäjät pääse sitä käyttään jos selaimena ei olekaan Internet Exploder (juu, sanoin ihan tahallani että Exploder koska sitä se on).