Yksin

Millainen on Egypti yksin matkaavalle naiselle. Tarkotuksenani on viettää parin viikon lepoloma hyvässä hotellissa osallistuen retkille. Shoppailut ja yöelämä eivät kiinnosta. Kuntoilu ja hoidot kylläkin.
En pidä siitä että jatkuvasti häiritään, ohimenevien muutamat kommentit voi antaa valua yhdestä korvasta sisään ja toisesta ulos, kauniisti hymyillen.
Vai kannattaisiko sittenkin valita kohteeksi Thaimaa, siellä saa yksinmatkaava ainakin kuulemani perusteella lepäillä rauhassa.
7938
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kannatan valitsemaan matkakohteeksi El Gounan jos yksin lähdet matkalle.
Turisteille rakennettu ja suljettu alue. Ihanan rauhallista. Ei tarvi pelätä kauppiaiden ja sisäänheittäjien tai muiden kuolaajien perään huutelua.
Itse olin toissa vuonna tuolla itsekseni liikenteessä ja aamusella kävin usein kävelyllä laguunin rannoilla. Ihan rauhallista.

Ja jos muutakin paikassa haluaa niin Abu Tig marinassa ja Tamr Hennassa on kauppoja. Iltaelämää löytyy myös hotelleilta sekä sitten Abu Tig marinassa.

Tuon reissun jälkeen en Egyptin muita kohteita esim. Hurghadaa suosittele yksin matkustavalle naiselle.
Siihen kannattaa kyllä varautua, että saa paikallisille olla selittämässä miksi on yksin matkalla. Saattaa jopa saada sääliviä katseita ja kommentteja. No kyllä ne suominainen kestää.

Äänestä

Muutamia kertoja Egyptissä yksin matkustaneena vaaleaverikkönä en suosittele meille kohteliasta tapaa "kauniisti hymyillen"; kaunis hymy muslimimiehelle saattaa tarkoittaa "kylhän mie kuitenkin vaikka muodon vuoksi hanttiin pistän". Flirttailut ja huutelut kannattaa jättää aina huomioimatta ja vaivattomimmin nainen reissustaan selviää kohteliaalla neutralismilla.

Olen matkustanut yksin koko maan alueella ja omasta kokemuksestani helpoimmalla selvisin Kairossa ja Assuanissa.

Äänestä
  • Joka maassa kohteliaisuus ja hyvät tavat kannattavat. Kadulla hymyily kannattaa jättää vähemmälle,katukaupustelijat sen kun innostuvat joka puolella maailmassa. Niin on Aasiassa kuin Afrikassakin.

    Äänestä

El Gounassa ainakin saa kulkea rauhassa, siellä ja muuallakin, retkillä, kannattaa käyttää aurinkolaseja, eivät niin helposti pysty katsomaan silmiin, ja kaupustelijat eivät heti näe, oletko kiinnostunut jostakin, jättävät helpommin rauhaan.
Ja opettele sanomaan ei kiitos "La Shukran".

Äänestä
  • opetella kulkemaan määrätietoisesti eteenpäin miehille hymyilemättä. Katse suoraan eteen eikä koskaan miesten silmiin suoraa kontaktikatsetta. Näin saat olla rauhassa.

    Äänestä

Kyllä siellä varmasti jatkuvasti "häiritään", se on omasta asenteesta kiinni miten sen ottaa. Minusta on ainoastaan kiva kun egyptiläiset tulevat helposti juttelemaan. Ei tunne itseään yksinäiseksi. Ekalla matkalla en päässyt juuri muutamaa sataa metriä enempää etenemään kaduilla kun olivat aina käsipuolessa tai kauppaamassa jotain. Nyt menen neljättä kertaa ja osaan jo mennä vauhdikkaasti. Nillä on kuitenkin ne samat myyntikikat niin voi jo naurahtaa että mä kyllä jo tiedän teidän tavat tai yks hyvä on sanoa ettei ole rahaa tai inhoaa shoppailua. Ne aina nauro mulle kun osaan luistaa tyrkyttämistilanteet niin hyvin :D
Retkillä saat varmasti liikkua enemmän rauhassa, jos olet muun turistiporukan mukana.
Hotellin rannoillakin ne tuppaa myymään hoitoja ym, mutta kyllä ne johonkin väliin lopettaa ja jos tykkäät hoidoista niin ostat ne niin sitten loppuloman sulle ei niitä tyrkytetä enää.
En ole kokenut että yksin naisena olisi vaikea matkustaa egyptissä. Ainoa että taksikuskit yleensä ovat vinkumassa treffeille, joten niillä en mielelläni liiku. Tulee aina turvaton olo kun eivät pysähdykkään vaan inttävät asian kanssa. Kuulemma jotkut (venäläiset?) maksavat suudelmilla ym kyytejä, joten sitten saa muutkin kärsiä kun niitä tivaavat.
Koen kuitenkin että Egypti on hyvä maa mennä yksin lomalle, koska siellä ei silti tule yksinäinen olo ja paikalliset ovat kohteliaita suurimmaksi osaksi.

Äänestä
  • Tänään maanantaina 22.9. on Egyptissä taas kaapattu turistiryhmä, lunnaita vaaditaan ja Sudaniin ollaan viemässä. Niin turvalllinen se Egypti on!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Egyptiin? kirjoitti:

Millainen on Egypti yksin matkaavalle naiselle. Tarkotuksenani on viettää parin viikon lepoloma hyvässä hotellissa osallistuen retkille. Shoppailut ja yöelämä eivät kiinnosta. Kuntoilu ja hoidot kylläkin.
En pidä siitä että jatkuvasti häiritään, ohimenevien muutamat kommentit voi antaa valua yhdestä korvasta sisään ja toisesta ulos, kauniisti hymyillen.
Vai kannattaisiko sittenkin valita kohteeksi Thaimaa, siellä saa yksinmatkaava ainakin kuulemani perusteella lepäillä rauhassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu