Nyt kaikki kehumaan! Mikä on parasta Kajaanissa? Entä Kainuussa? Millainen on mielestäsi paras tulevaisuuden visio Kajaanin kohdalle? Millaisena sinä näet Kajaanin vuonna 2010, entä vuonna 2025? Mitkä olisivat ne asiat, joista kannattaa iloita tänään? Mitkä vahvuuksia tai mitkä kohteita, jotka vaatisivat vielä kehittämistä? Yhteinen etu on kaikille parasta, eikä se ole keneltäkään pois. Mikä olisi se saavutettu etu, josta et olisi missään nimessä valmis tinkimään? Vai pitäisikö sinun mielestäsi elää tänäänkin se mielessä, ettei nyt tehtävillä päätöksillä syödä tulevaisuuden lasten leipää?
Kanava on vapaa ja sen tarjoaa suomi24.
Mikä parasta Kajaanissa?
10
784
Vastaukset
- että UPM loppuu
Ei saastuta enää kainuulaista luontoa, varsinkaan Oulujärveä! Metsät pääsee kasvamaan kaikessa rauhassa normaaliin aikuieen metsän kokoonsa. Siihen menee vähintään viisi vuosikymmentä. Samointein pitäisi sulkea myös huipputehokas Kuhmo OY:n saha Kuhmossa. Yksi suurimpia Kuhmon metsien tuhoajia! Kävin kesällä Kuhmossa ja mielestäni siellä ei ole kuin keskenkasvuisia taimikoita!!!! -60 luvulla neuvvotiin että puu on täysikasuinen, kun sen latva alkaa olla tasainen! Suippolatvainen puu elää vielä parasta kasvuvaihettaan. Ahneella on paskainen loppu! Näin tulee käymään nytkin!
- ollenkaan hyvä
tuo UPM:n lopetus. Mutta eteenpäin elävän mieli. 2010 ei mittän ihmelistä muutosta ole tullut. Veroäyri on toki noussut ja sitä myötä nettopalkka.
Mutta 2025. Me suuret ikäluokat alamme muuttaa Paltaniemelle. Kuntien ja kuntayhtymien palvelut ovat siirtyneet kaupallisesti yksityisille. Eikä välttämättä huono asia. Eläkeläisiä on enemmän ja he ovat rikkaampia kuin nykyään, ja vaativat rahoilleen vastinetta. He myös realisoivat omaisuuttaan saadakseen matkustaa ja saadakseen palveluja. Kainuussa on vähemmän ihmisiä kuin nyt, mutta tänne on muuttanut myös rauhaa etsiviä ihmisiä ja paluumuutto täälä lapsuutensa eläneiden ja ruuhkasuomesta ja muualta maailmalta palaavien joukossa jatkuu. Ainakin kakkosasunto halutaan pitää täällä. Kainuu on yhtä talouskuntaa. Mutta mikä säilyy, on ihmisten umpimielisyys ja kateus ja se kytevä herranpelko. - peräkammarin poika itkee,ku...
Kun lukee tuota sun sepustusta ,niin mieleen tulee semmoinen asia ,että sullä ei oo latva tasainen...Ja luulempa ettei sulla oo muuta tasalaatuista kuin se minkä väännät pönttöön.terveisin ahmed ahme
- En ymmärrä!?!
"Metsät pääsee kasvamaan kaikessa rauhassa"
Eihän metsäteollisuus Suomesta mihinkään lopu jos tehdas loppuu Kajaanista, paperia tehdään niin kuin ennenkin ja puusta on pulaa. Kajaanissa jatkaa UPM:n saha joka tulee käyttämään paljon paikallistakin tukkipuuta. Ei metsien käyttö siihen lopu jos paikkakunnalla ei ole paperitehdasta, puu siirtyy kumi- tai rautapyörillä toiseen tehtaaseen, näinhän on ollut jo nyt. Ei Kajaani ole käyttänyt lähellekään sitä kaikkea puuta joka on maakunnasta hakattu. Onhan täällä Kainuussa puunostajia sellaisista yhtiöistä, kuten Stora ja Metsäliitto, joilla ei ole täällä mitään puunjalostustoimintaa. Ja UPM jatkaa täällä ostamista edelleen.
- Ruotija
Olit kysymysten väliin vahingossa unohtanut vaalilauseen, "Yhteinen etu on kaikille parasta, eikä se ole keneltäkään pois".
Lisäksi kysyt kaksi eri kysymystä oletuksella että toiseen vastaamalla kyllä joutuu toiseen vastaamaan ei: "Mikä olisi se saavutettu etu, josta et olisi missään nimessä valmis tinkimään? Vai pitäisikö sinun mielestäsi elää tänäänkin se mielessä, ettei nyt tehtävillä päätöksillä syödä tulevaisuuden lasten leipää?" Lisäksi sinulla on mielessä selkeästi jokin tietty "etu", koska seuraava kysymys jo ko. etua arvostelee joihinkin vitun tulevaisuuden kakaroihin ja ihmisten latteaan sentimentaliteettiin vedoten.
Viimeinen kysymys on paremminkin mielipide kysymykseksi naamioituna.
Oletko siis nyt ihan varma että haluat kysellä, vai onko vain sinulla itselläsi jotain sanottavaa? - ohitustie
Kyllä se tuo ohitustie on parasta. Kajaani ei tykkää minusta enkä minä Kajaanista. Itsestähän se on kiinni, täällä hyvä on se joka perse sohvassa valittaa kuinka kiire on ja kuinka tärkeä minä olen, mutta voi voi kun ollaan köyhiä niin muiden pitäisi tulla apuun.
- Kyselet
Kajaani on suomen kauneimpia pikku kaupunkeja, siksipä toivoisin näkeväni ajan jolloin nykyinen kaupunginjohto poistuisi kylästä vieden mukanaan vanhan valtuuston, maahanmuutto sakin asiakkaineen. Palattaisiin vuosien takaiseen lähtöpisteeseen ja kukaan entisistä valtuutetuista ei saisi olla ehdokkaina vaaleissa koskaan.He ovat kykynsä velantekoon näyttäneet. :D :D :D
- ohitustie:_
samaa mieltä kuin muutkin, eli parasta on ohitustie!
kajaanin tulevaisuus..?
juu.. no kajaani hukkuu yhdistyksiin
2025 kaupungin nimi varmaan on muuttunut kajaani ry:ksi .. :)
paras saavutettu etu on se et nuoret ovat pikkuhiljaa älynneet lähteä elämään :) - kainuun kateelliset
Kateelliset uskalsivat astua ulos kaapista nyt, kun tuo upm ilmoitti lopettavansa. On se hyvä, että saavat edes hetkeksi hyvän mielen. Kateus on pirullinen olotila, eikä se tauti parane.
- vasta tammikuussa?
hehe.. hauska miten tuo "kateelline" sana levis upm vouhotuksessa...
eikä ykskää oo kertonu et kuka/ketkä on kateellisia kelle/keille ja mistä asiasta..
hihi :) outoa..
veikkaisin et immeiset ovat yksinkertaisesti vahingoniloisia, joka johtuu varmaan siit et potkut saaneiden arvellaan olevan sitä kansan osaa joka mollaa ja uhoo aina työttömiä yms, jolloinka vahingoniloisuus on ihan terve ja ymmärrettävä reaktio
kateutta en osaa yhdistää kyllä millään lailla asiaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2083336Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2401673Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus971523- 921419
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461354Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1601286Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121218Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231039Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89952Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.55882