Sain mhy:ltä käteeni palvelusopimuksen ja kustannusarvion niistä töistä mitkä tuli minun tehtäväksi. Ennen en ole semmosta saanut,vaan pelkät kartat. Siinä on mm.taimikonhoitoa 7,5 hehtaaria ja hinta hehtaarilta on 380e! Itse arvioin paikan päällä yhden taimikkoläntin vasta tehneenä,että ottasin siitä korkeintaan 220e,jos sitäkään,kun oli nii helppoo. Tietty se taimikko voi sitten vaikeutua,kun meen tekemään niitä loppuja eri paikkaan,mut jos aatellaan,et hintahaarukka pysyy lopputaimikoidenki osalta samanlaisena,niin siinähän tulee n.160e väliä per hehtaari. En nyt tietenkään liian halvallakaan haluaisi tehdä,kun pisti miettimään otanko liian vähän hintaa hehtaarilta. Kuitenki päiväansioni on pyörinyt eri raivauksissa keskimäärin 230e tietämillä mihin oon sinänsä tyytyväinen,mut on siinä saanu tehäkki.
Tietty se 380e on vain arvio,mutta jos minä otan sen 220e,niin kuinkahan paljon siitä lopusta sitten ottaa mhy ja mihin sitä rahaa muualle menee?
Tietty se 380e on vain arvio,mutta jos minä otan sen 220e,niin kuinkahan paljon siitä lopusta sitten ottaa mhy ja mihin sitä rahaa muualle menee?
Vastaukset
Vanhimmat
Ei vielä vastauksia
Aloittaja odottaa vastauksia. Kerro oma näkemyksesi ensimmäisenä.