Otsikon mukainen kamera n.3v ikää,ilman mitään ihmeempää syytä alkoi ottamaan pinkin värisiä kuvia?? Mitähän tälle on tehtävissä, kenelläkään käynyt vastaavaa. Huoltoon vai uusi kamera?
Canon A85 Powershot
-----hajalla?
4351
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Noissa vanhoissa Canoneissa on usein ollut kennovikaa. Jos kyse on tästä, niin menisi takuuseen.
Käytetyssä Sonyn kennossa oli vikaa. Kameran ikä sattuu juuri viallisten kennojen valmistusaikaan, joten takuu on mahdollisen, jos vika on kennossa.
Kokeile kuitenkin ensin resetoida kamera ja katso väritasapaino (sk. valkotasapaino), että se on oikein. Väärä säätö tekee hassunvärisiä kuvia.
Vähän tarkennusta jos antaisit vielä, eli millä ihmeellä saan ton laitteen resetoitua? Ei ainakaan reset painiketta/tehdas asetusten palautustoimintoa löydy mistään....kaikki muut värit ok, paitsi vaaleat sävyt näkyy vaaleanpunaisena.
tällainen minulla oli :
http://www.aijaa.com/v.php?i=2779655.jpg
ja korjattiin kesällä, kamera saatu, ja vuodelta 2003, valmistevika korjataan ilmaiseksi maailman tappiin asti. viet tai lähetät canon huoltoon. myyjäliikkeiden pitäisi aktiivisemmin auttaa, mutta ei tietenkään myydään uutta paskaa, rahat pois köyhiltä. lukekaa niin tiedätte missä mennään:
http://www.pikseli.fi/?id=256 ja lisää:
http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/407240 ja lisää:
http://www.aijaa.com/viewer.php?id=155536 ja toi:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000009&conference=4500000000000184&posting=22000000035888572