autonvuokraus

jp55

Tarkoitus on mennä VW Tranporterilla (8 henk.)tai vastaavalla rannikkoa pitkin Lissaonista Albufeiraan ja takasin 200 km suunta.Onko kallista, hidasta ja vaarallista. Kuulin että voi vuokrata myös kuskin, onko kokemuksia.

2

813

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ardea_C

      Lissabonin kaupunkialueella en lähtisi autoilemaan olenkaan. Mutta lentokentältä kohti etelää on kohtuullisen helppo reitti. Isolla autolla tulee ongelmia vanhojen kaupunkien keskustoissa, joten niitä kannatta välttää. Tiet ovat hyväkuntoisia ja kartat ajan tasalla. Tila-auton nopeus saattaa tulla ongelmaksi moottoriteillä ja liikenne ruuhka-aikaan on vilkasta. Liikennekulttuuri poikkeaa radikaalisti suomalaisesta, joten kannattaa ottaa vanne pois pään ympäriltä.
      Nopealla autolla pärjää moottoriteillä, pienellä autolla kaupungissa ja rohkeudella pääse läpi pahimpienkin ruuhkien.

      Tuo 200 km suunta on aika optimistinen arvaus, matkaa tulee kyllä 350 km. Itse matkustaisin tämän matkan bussilla, junalla tai lentäen.

    • Jos on kysymys pelkästä matkustamisesta Lissabonista Albufeiraan, suositan junaa Orienten asemalta Ferreirasiin, joka on Albufeiraa palveleva asema.

      Maininta "mennä rannikkoa pitkin" viittaa siihen, että haluasitte nähdä myös maisemia. Moottoritieltä (A2) näkymät ovat korkeintaan Alentejon maaseudulle.

      Portugalilainen autoilija rakastaa vauhdin huumaa ja vaarallisia ohituksia. Liikenne on nopeaa ja joustavaa, mutta sen säännöt on hyödyllistä tuntea. Portugalilaiset itse ovat tottuneet liikkumaan isoillakin autoilla pienilläkin kujilla, joita tässä maassa on paljon.

      Jos ei matkanteko ole rahasta kiinni ja haluatte tehdään matkan rannikkoa pitkin, palkatkaa ilman muuta kuljettaja. Lissabonin hinnoista en mene sanomaan. Täällä Azoreilla tila-auton vuokraus pariksi päiväksi ilman kuljettajaa maksaa noin 120 euroa. Taksin tuntiveloitus retkikäytössä on noin 16 euroa tunti.

      Olen kulkenut matkan Lissabon - Setubal - Sines autolla vuosia sitten ja reitti oli mielestäni kaunis. Sinesistä alaspäin rannikko onkin luonnonpuistoa Vila do Bispoon saakka.

      Portugali on matkailijalle suhteellisen turvallinen maa. Liikenneonnettomuuksissa se kuitenkin on EU:n tilastoissa kärkipäässä, vaikka viime aikojen trendi onkin ollut jonkin verran positiivinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      244
      4318
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      120
      2774
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2532
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      85
      1529
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1476
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1199
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      81
      1135
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      993
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      986
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      176
      977
    Aihe