Olen opinnäytetyötä tekemässä ja pohdin kovasti pitäisikö ostaa Microsoft Word kirjallista osuutta varten. Olen kaksi vuotta käyttänyt open officea erittäin tyytyväisenä. Ongelma on siis se, että joudun tekemäni tekstin loppujen lopuksi avaamaan wordilla ja tulostamaan. Näyttääkö teksti enää siinä vaiheessa samalta kuin open officessa vai meneekö tekstin muotoilu uusiksi? Pelkään mahdollisia ongelmia, koska kyseessä on 50-100 sivua tekstiä ja kuvia.
Onko kenelläkään kokemuksia vastaavasta? Paljonko Word maksaa?
Kiitos avusta!
Onko kenelläkään kokemuksia vastaavasta? Paljonko Word maksaa?
Kiitos avusta!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Wordiin saa ODF-pluginin millä hommat toimii viimeistään. .doc toimii myös tiedettävästi ilmeisen hyvin että en tämän takia lähtisi MS Officea ostamaan.
Jonkun HP:n perustulostimen saa varmaan 50€ ja MS Officen Home/Student -paketti maksaa varmaan 120€ joten tuoltakin kannalta Word on aika huono ratkaisu.
Miksipä et sitten tekisi dokumenttiasi alun alkaen Writerilla Wordin .DOC -muodossa? Ei sitä kesken kaiken tarvitse mihinkään muunnella, jolloin asettelut sun muut eivät taatusti sekoile.
uko...:[Ongelma on siis se, että joudun tekemäni tekstin loppujen lopuksi avaamaan wordilla ja tulostamaan.]
Tämä osuus jää minulle hämäräksi, että miksi näin on, kuten sanot.
Openofficen saa myös USB-tikkulle, jolloin tikulta (hinnaltaan alle 10€) voinee tulostaa miltei missä vaan.
Usein olen esitelmiä tms tehnyt kotona officella ja sitten koulun koneella avannut wordilla ja tulostanut. (Voisihan sen tietenkin tulostaa ilman wordilla avaamista.. )Toisinaan word on vääntänyt esim. kuvat solmuun. .doc muodossa olen aina tallentanut.
Taidan pysyä jatkossakin uskollisena open officelle:) Tarpeeksi vaan kopioita, jos ongelmia tulee. Tämä taitaa olla ainakin rahallisesti paras ratkaisu.
Sellainen kuva on, ettei muunnos tiedostomuodosta toiseen ole 100% taattua. Kuten olet havainnutkin.
Tuolla toisessa haarassa juhakorkeapudas neuvoo käyttämään PDF-tiedostomuotoa, joka on varteenotettava vaihtoehto, jos tiedostoon ei enää tehdä muutoksia.
"...joudun tekemäni tekstin loppujen lopuksi avaamaan wordilla ja tulostamaan"
- Miksi näin? Tee opinnäytetyö valmiiksi OpenOfficella, käännä se sitten valmiina PDF:ksi ja tulosta. Muotoilut säilyy ja dokumentti aukeaa takuuvarmasti useassa koneessa.
OpenOffice.org Portable täältä http://portableapps.com/apps/office/openoffice_portable
Tosin on englannin kielinen mut tähän just passeli. ei muuta ku tiedostot samalle tikulle johan saa auki missä vaan ja muokattuakin.
nimerkki käytössä on
Itse olen käyttänyt työkäytössä OO:a sen varhaisista versioista lähtien. Kotona Oo, työssä MS:n ohjelmat, työtovereilla mitä milläkin. Käytän tallennukseen teksteihin .doc-formaatta, esityksiin .ppt-formaattia, Exel-tiedostoihin MS:n tiedostomuotoa jne. OO:n versiosta 2,4 lähtien kaikki ovat olleet 100% yhteensopivia. Taulukkolaskenta ja esitysgrafiikka ovat mielestäni jopa MS:n vastaavia parempia. Isotkin esitykset ja tiedostot siirtyvät vaivatta.