Onko pahaa sanottavaa

Labbiksesta?

Ei sillä että sitä toivon mutta vaan ihmettelen kun mistään en löydä yhtään negatiivistä kirjoitusta!?
Yleensä joka rodussa jotain joten kertokaa nyt tähän jos on jotain huonoakin tässä rodussa:)
Lapsiperheeseen ollaan laittamassa kyseistä rotua!

10

1888

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ogelmana
      • 1 labbis

        Ollu labbista kirjoituksestasi päätellen ei ainakin niin toivoisin osoittaa omistajansa kykenemättömyyttä hoitaa koiraansa jos labbiksen lihottaa.


    • 1 labbis

      Labbiksen kotisivut kyllä siellä sanotaan labbiksen pimeästä puolestakin.
      Labbiksen nuoruus on raskasta aikaa omistajalleen huonekalut ym syödään .
      -Rauhoittuu hieman n 5vuotiaana paranee vanhetessaan olettaen että pennusta asti on opetettu kunnolla.
      -Karvan lähtö jatkuvaa
      - Mikäli ei aktivitteettia tarpeeksi keksii itse .
      - Sateisella säällä lenkin jälkeen käytettävä suihkussa hiekkaa
      jää sittenkin hiekkaa on lattialla matoilla.
      - ylisosiaalisuus jossain määrin ongelma
      - Vaativa opetettava yleensä pilataan opetusta tekemällä labbiksesta keppihassu siinä pääsee helpoimalla koiran ulkoiluttamisella mikä riehaannuttaa entistä enemmän ja vaikeuttaa koiran oppimista.
      -Taluttaa varmasti omistajansa jos ei kouluta kunnolla pentukouluun ja sit jatkokoulutukseen.

      • Nuuskunenä

        ja hössöttää liikaa lähes tauotta. On jo 7-vuotias mutta yhä virtaa riittää enemmän kuin duracell-pupussa eli aina pitäs puuhata jotain leikkimisestä lenkkeilyyn ja kaikkee mahollista. Koiramaailman adhd :)
        Ok, kyllähän se kuolaa ja ainakin meidän koira rupee helposti haisemaan "koiralle" mutta muuten helpompi pitää siistinä kuin ex kultsumme pitkine karvoineen.
        Ihan mukava koirahan se labbis on mutta seuraavan kerran rotuvalintani on vähemmän vilkas ja enemmän "paimenkoiramainen"


      • 1 labbis
        Nuuskunenä kirjoitti:

        ja hössöttää liikaa lähes tauotta. On jo 7-vuotias mutta yhä virtaa riittää enemmän kuin duracell-pupussa eli aina pitäs puuhata jotain leikkimisestä lenkkeilyyn ja kaikkee mahollista. Koiramaailman adhd :)
        Ok, kyllähän se kuolaa ja ainakin meidän koira rupee helposti haisemaan "koiralle" mutta muuten helpompi pitää siistinä kuin ex kultsumme pitkine karvoineen.
        Ihan mukava koirahan se labbis on mutta seuraavan kerran rotuvalintani on vähemmän vilkas ja enemmän "paimenkoiramainen"

        Huilaakin pitemmän lenkin jälkeen puhumattakaan et on päivä metsässä kuljettu.Onhan labbis kuitenkin luonteena palvelualtis ja hyvää tahtova labbis ei kerkeä aina opetelemaan makupala auttaa asiaan.Moni toinen rotu vielä vaikeampi saada palvelemaan omistajaansa.


    • Täältä.

      Siis onhan niissäkin paljon negatiivisiä puolia
      esim se että ne tarttee joka päivä 2x 9km lenkin ja ne syö paljon ja niistä lähtee paljon karvaa,mulla on niistä omaa kokemusta..

      • 1 labbis

        Sinutkin labbiksen energisyys et joutuu päivittäin jopa itsekkin lenkille kuin koira vaatii mikä muuten jäis tekemättä.Eipä labbis kokoonsa nähden erityisen paljon syö jos ei ruokaa liikaa anna.


    • omistaja 2

      Nivelten kasvuhäiriöt. Muuten aivan mahtava rotu:)

    • Mitä tehdä

      Jos koira alkaa synnyttää, mitä on tehtävä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      9
      2701
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      109
      2550
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      177
      2390
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      151
      2036
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      124
      1634
    6. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1099
    7. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      73
      789
    8. Mitä tekisit ensimmäiseksi??

      Jos hänet näkisit kahden kesken!!
      Ikävä
      45
      777
    9. Kievarin pöydät

      Minkä helvetin takia kievarissa on laitettu pöytä laulajan taakse. Siellä huutavat nuoret niin että et omaa ääntäsi kuul
      Suomussalmi
      15
      712
    10. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      151
      703
    Aihe