spyware

mistä sais imutta ilmasen ohjelman jolla noi vakoojat vois estää?
62307
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

ad-aware on hyvä ja ilmainen, hae kuuklesta.

Äänestä

Spybot Search & Destroy on Ad-Awaren ohella todella käyttökelpoinen ohjelma ja lisäksi ilmainen.

Äänestä
  • Eli Free Surfer jonka latasin Mikrobitin levykkeeltä ja on toiminut ihan hyvin. Saanee ladattua MB-netistä.

    Äänestä

Tässä lista ilmaisista spyware yms. torjunta- ja poisto-ohjelmista. Kolme ensimmäistä ovat torjunta -/ esto - ja kolme jälkimmäistä poisto-ohjelmia.

SpywareGuard 2.2
http://www.wilderssecurity.net/spywareguard.html
SpywareBlaster 2.6.1 http://www.javacoolsoftware.com/spywareblaster.html
IE-SPYAD
http://www.staff.uiuc.edu/~ehowes/resource.htm

SpyBot-S&D
http://www.safer-networking.org/index.php?lang=en&page=download
Ad-Aware
http://www.lavasoftusa.com/finnish/support/download/
CoolWebShredder
http://www.spywareinfo.com/~merijn/files/cwshredder.zip

Kun olet ladannut ja avannut SpyBotin / Ad-Awaren niin ensimmäiseksi ETSI viimeisimmät päivitykset ja tallenna ne ja vasta sitten käytät sitä ohjelmaa koneen putsaamiseksi. Anna Spybotin poistaa kaikki punaisella olevat merkinnät ja anna Ad-Awaren poistaa kaikki mitä se löytää. Sammuta kone ja käynnistä uudelleen noiden puhdistuksien jälkeen .

CoolWebShredder
Kyseisellä ohjelmalla pystyy siivoamaan mm. IE:n pesiytyneet hijack muut roskat.

Kyseinen ohjelma löytää ja puhdistaa myös ne roskat jotka Ad-Awarelta ja Spybotilta on jäänyt löytämättä. Jos ohjelma löytää ja puhdistaa jotain niin sammuta ja käynnistä kone uudelleen.

Lisätietoa ohjelmasta tuolta
http://www.spywareinfo.com/~merijn/cwschronicles.html

Äänestä

minä kiitän.

Äänestä

Vaikkapa DirectConnectilla (DC ) saa "ilmaiseksi" Applen MacOS X 10.2 ja 10.3 -käyttikset, joissa mikään virus tai spyware ei toimi. Todennäköisesi rautasi ei kuitenkaan ole näihin yhteensopiva (erittäin valistunut arvaus).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kojootti kirjoitti:

mistä sais imutta ilmasen ohjelman jolla noi vakoojat vois estää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu