Minkä

laiselle

alustalle te ootte liimanneet 6000 palan palapelin? Kun koko on 165,3 * 114,3.
Ei taida olla muita vaihtoehtoja kun liimata jonnekkin jättipahville...

4

1186

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jankelnz

      Ostin Ravensburgerin liimapullon ja liimasin lattialla annoin kuivua ja käänsin ympäri ja latoin kontakti muovia taakse.

    • liimasin kaksipuoleisella teipillä isolle ja tukevalle teollisuuspahville. Jälkeenpäin tuli mieleen että perhana, vanerikin on keksitty ja vieläpä eri paksuisina. Sen valitsisin kyllä seuraavan palapelin taustamatskuksi, saa joka rautakaupasta ja on suht edullista (raaskin jo vähän maksaakin isomman palapelin tauluksi tekemisestä), tarpeeksi isoissa levyissä, jostain saa valmiiksi mittoihin sahattuna, ja paksuuksia on reippaasti.

    • weezlyn

      itse just tänään sain valmiiks yhen 1500 palasen palapelin ja suunnitelmissa ois että liimaisin sen palapeliliimalla tai - liisterillä vaneriin ja sit taulunkehyksiin... näin pysyis hyvin kasassa ja ois siistin näkönen. tosin 6000 palaa on eri juttu, ite en oo tehny ihan sen kokosta, mutta olettaisin että sekin vanerilla pysyis liimalla. vaneri pelkästään tosin rupee kupristeleen, jollon vaarana on että palat irtoilee, ja ton kokosia taulunkehyksiä ei ihan joka kaupassa ookkaan joten...

      • Deaththrash

        Kannattaa hankkia kovalevyä rautakaupasta valmiiksi oikean kokoiseksi sirkkelöitynä. Vaneri on kovalevyä jonkun verran painavampaa, joten 6000 palainen saattaa tulla pian alas seinältä.

        Palapeli kannattaa liimata palapeliliimalla etukäteen ennen siirtämistä. Tavalliset paperiliimat kannattanee unohtaa suosiolla. Homman voi viimeistellä kehyksillä, jos haluaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      79
      4578
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3813
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      164
      3583
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      53
      2040
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1098
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1034
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      953
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      872
    Aihe