Töissä ollut jo pari vuotta, mutta katselin työsopimustani ja siinä lukee "koeaika 4 kk, jonka jälkeen toistaiseksi" Eli tuo jonka jälkeen toistaiseksi kai tarkoittanee, että on voimassa. Ajattelin vain, kun muissa firmoissa on aina tehty sopimus vain koeajalle ja sitten on tehty vasta varsinainen sopimus.
onko tällainen työsopimus
voimassa
5226
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
..työsuhteesi on vakinainen,eikös jo se jotain kerro jos olet sitä parisen vuotta tehnyt??Sopimuksen sanamuoto ihmetyttää kyllä minuakin,koska ainakin vanhassa duunipaikassani tehtiin ensin sopimus koeajalle ja sitten vasta sopimus "toistaiseksi".
jos eivät nimenomaan ole irtisanoneet sinua.
Toistaiseksi tarkoitaa että ovat vakinaistaneet sinut.
Varsinainen työntekijä.
kahden vuoden päästä alkaa miettimään että minkälaisessa työsuhteessa onkaan, ja onkohan pätevää työsoppariakaan.
on aikoihin eletty
Mikähän oli viestisi pointti? Minusta se oli tarpeeton aloittajan kysymyksen kohdalla. Sitä paitsi kyse voi olla jostain muustakin kuin sinä oletat.
Viestisi oli siis täysin turha ja olisit voinut sen jättää kirjoittamatta.
Viestisi oli täysin turha ja olisit voinut sen jättää kirjoittamatta.