Saakos HKI-Vantaan ulkomaanterminaalin edessä pysähtyä lastin purkamista/kyytiinottamista varten muutamaksi minuutiksi, vai onko varattu vain takseille ja kaikki muut suurinpiirtein ammutaan leffatyyliin? Eihän ne parkkipaikatkaan kaukana ole, mutta helpompi olisi eukko, lapset ja matkalaukut jättää ovelle ja viedä sitten yksin auto parkkiin.
pysähtyminen
ulkomaan terminaalin edessä
3500
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Se pysähtymisparkkipaikka on siinä tien toisella puolen eli ei kovin vaikeaksi käy jättää ne aukot ja muksut sinne.
Ei viitsi harkita niiden laukkujen vetämistä yli kiveyksien, jos kärryjä ei satukaan olemaan kohdalla. Eikä sateella ainakaan.
Ulkomaanterminaalin lähtötasolla on pysäköinti kielletty, mutta voi auton pysäyttää kuorman purkamisen tai auton lastaamisen ajaksi. Jos lähdet viemään perhettä ja tavaroita sisälle tai jos odotellaan saapuvaa matkustajaa vartin verran, katsotaan se jo pysäköinniksi ja on näin ollen kielletty. Nämä perustuvat yleisiin liikennesääntöihin eikä siinä ole edes taksikuskilla nokan naputtamista.