Luettuani pitkästä aikaa palstaa huomaan viitteitä jonkilaisesta pienten valmistajien luhistumisesta isojen paineessa. Nythän on tullut isoilta valmistajilla mm. näitä iki-tyyppisiä kiukaita ja muutenkin uutuusrintamalla näyttää ainakin sisustus-, jne lehtien mukaan olevan vipinää.
Onko nyt näin että pienet ja vähän suuremmatkin ovat nyt mahdottoman haasteen edessä. En haluaisi asian olevan näin, mutta siltä pahasti näyttää. Nyt olisi taas tärkeää tuoda pikaisesti raikkaita ideoita ja erityisesti tyylillisesti edistyksellisiä ratkaisuja tarjolle. Talouspuolen epävarmuus voi saada kuluttajat entistä harkitsevimmiksi, joten on syytä toimia nopeasti.
Onko nyt näin että pienet ja vähän suuremmatkin ovat nyt mahdottoman haasteen edessä. En haluaisi asian olevan näin, mutta siltä pahasti näyttää. Nyt olisi taas tärkeää tuoda pikaisesti raikkaita ideoita ja erityisesti tyylillisesti edistyksellisiä ratkaisuja tarjolle. Talouspuolen epävarmuus voi saada kuluttajat entistä harkitsevimmiksi, joten on syytä toimia nopeasti.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Mitä helvettiä kiukaan ostajaa kiinnostaa valmistajan talousluvut. Ei kiuas mikään jälkimarkkinoitava arvopaperi ole. Se on se mikä on kun kaupasta kotiin kannat. Seuraava kantosuunta onkin sitten sopivan mittaisen käytön jälkeen romunkeräys.
Tai näin ainakin minä tuon ymmärsin.
oli yleinen taloustilanne mikä hyvään.
Ei varmaan saunomisia lopeteta, mutta mietitään entistä tarkemmin tehdäänkö 5000 euron saunaremppa nyt vai ei. Eihän kiukaitakaan enää uusita siksi, että vanha meni rikki vaan siksi että halutaan uutta tyyliä myös saunaan. Jos eurot vetää tiukalle niin vanhoilla mennään ja markkinat hiljenevät.
Voi myös olla että tarkemmin pohditaan pannaanko siihen kiuashankintaan 500 vai tonni. Oikeassa olet.
mutta alan viimmeisin tekniika heiltä puuttuu.
Kuorenvaihtotekniikkasujuu piitkäään.
Suosittelen kuorten vaihtoa eräälle toisellekin merkille. Sisushan on jo kuulemma kunnossa.
Kyllä suuret hallitsee tekniikan siinä missä pienetkin. Miksi valmistaa monimitkaisia konstruktioita, josta tavis ei ymmärrä mitään ja kun kauppa käy.
Nykyisin kannattaa satsata ulkoasuun, joka on kaikkien nähtävissä.
On tosiaan melko naivia ajatella etteivätkö suuret valmistajat hallitsisi edustamansa alan teknologiaa. Kyse on siitä että tekniikka itsessään ei tuo kuluttajalle sellaista lisäarvoa, josta se olisi valmis maksamaan. Itse näkisin asian niin että nykyään kiukaan pitää, a) olla tyylikäs b) antaa hyvät löylyt c) kestää oikeinkäytettynä riittävän pitkään ja d) olla kohtuuhintainen. Jos nämä on kunnossa niin sitten voidaan yrittää erottua joukosta erilaisilla teknisillä erityisominaisuuksilla.
Kun lämmitän mökkisaunan 4 kertaa kuussa noin kuuden kuukauden ajan vuodessa, muutaman klapin mahdollinen säästö ei ole minkään valtakunnan myyntiargumentti. Ja vielä kun sitä saunapuuta tulee omalta tontilta jo niin paljon että on säilytysvaikeuksia.
Sitä paitsi saunan kiukaasta ei saa rakenttitiedettä vaikka mitä tekisi, se sama tulipesä ja jonkunlainen putki- tai laatikkomallinen simppeli palotila (veto takaa-eteen-taakse hormiin) siihen mahtuu, ei muuta. Jos ihmeempiä yrittää, hokötys lakkaa viemästä savuja katolle. Ei sinne mitään pyöriviä arinoita, tuloilman esilämmityksiä ja savukaasupuhaltimia ja muuta voimalaitostekniikkaa kukaan tee.
Suorat pöntöt ja laatikot uusiin kuoriin, niin ei tarvita hormia, putki takaseinästä ulos ja hyvin toimii. Ei ole veto-ongelmia ja hankintahinta on minimaallinen.
Noinhan se juuri menee. Ei sitä samaa peltipönttöä viitsi kovin montaa vuotta tuijottaa. Vaihtuuhan ne olohuoneen kalusteetkin ainakin sen kerran viidessä vuodessa. Vetoa tosiaan riittää ja puut palavat iloisesti ilman veto-ongelmia.
SUURI Kaminakiuas valmistaja.
Kylpee sillä mitä tarjotaan.
Meidän olohuonen kalusteet ovat vähintään 100v ikäisiä. Hyvästä tykätään siitä ei luovuta.
Huonosta luovutaan ja heikko ei kestä.
Sydänkiukaan latutakuu piti kutinsa, siitä ei yksinkertaisesti voi luopua.
Eli sinä olet palauttanut kiukaan kun kerran teidän että takuu toimii. Mikä kiukaassa oli vikana? Kerro nyt meille kaikille.
Muija käski heittää mäelle
Arvomaailmassani saunan merkitys on suuri. Sinuna olisin heittänyt muijan.
Sinun on parempi olla tossun alla kun taivasalla.
Vs. Edelliselle.
"siitä ei yksinkertaisesti voi luopua".
"Arvomaailmassani saunan merkitys on suuri. Sinuna olisin heittänyt muijan."
Arvomaailmasi taitaa olla yhtä ohutta kuin kiukaasi tulipesän ainevahvuus...
iki siis on jyrännyt kunnes varmaan joku muu tekee uuden innovaation. Muistakaa ... on vain 1 I POD