Hei!
Olen pian onnellinen noin kuuden kuukauden ikäisen kissanpennun omistaja. Nyt kaipaisin neuvoja muilta kokeneemmilta kissanomistajilta. Olen miettinyt sellaista, että kuinka paljon tuon ikäiselle kisulle tarvitsee antaa ruokaa päivässä? Annetaanko ruoka kerran vai useina annoksina? Onko väliä antaako kuivaruokaa vai purkista?
Kiitokset vastauksista!
Kissanpennun ruokinta
3
2267
Vastaukset
- uudelle
kissanomistajalle!
Pentukissa tarvitsee ruokaa useita kertoja päivässä ja aikuisellekin kissalle olisi hyvä jakaa ruoka-ajat kolmeenkin kertaan päivässä. 6kk ikäiselle pennulle riittänee jo tuo kolme kertaa päivässä.
Laadukaskaan kuivaruoka ei ole kovin hyvää ruokaa kissalle. Kissa on lihansyöjä, jolle pitäisi tarjoilla raakoja lihoja ainakin osaksi ruokavaliota. Märkäruoka on parempi vaihtoehto, kuin kuivaruoka, koska kissa saa siitä nestettä, joka on munuaisten ja virtsateiden kannalta ensiarvoisen tärkeätä. Kissat helposti sairastuvat kyseisiin vaivoihin.
Tärkeä asia, mikä pitää muistaa silloin kun kissan ruokavaliosta puolet tai yli on lihaa on kalkki ja vitamiinilisä. Pentukissalle kalkin tarve on runsaampi, kuin aikuisella ja vieläkin tärkeämpi. Hyvä valmiste tähän on esim. Multicat.
Teollista ruokaa syötettäessä on sen laatu tärkeää, oli kyseessä kuivaruoka tai märkäruoka. Erityisesti marketeista saatavia kuivaruokia kannattaa välttää, niiden laatu on yleensä todella heikko, ne sisältävät paljon kissalle tarpeettomia ja haitallisia aineita (mm. suuria määriä viljoja)
Tässä muutama hyvä linkki, josta kannattaa aloittaa kissanpidon opiskelu
http://personal.inet.fi/koti/maaru/
http://www.ipsitilla.fi/
http://www.incat.fi/- =)
Kaikkeen tarvitsemaani oon vastauksen löytänyt lukemalla, mutta tästä en ole nähnyt puhuttavan...
13viikkonen kattini syö pennuille tarkoitettuja raksuja, mutta märkäruoka on aikuisten kissojen ruokaa.
Kyllä se pennulle maistuu, mut voiko siitä olla haittaa jos kissa ei syö pennun märkäruokaa!??! - Ei siitä varsinaista....
=) kirjoitti:
Kaikkeen tarvitsemaani oon vastauksen löytänyt lukemalla, mutta tästä en ole nähnyt puhuttavan...
13viikkonen kattini syö pennuille tarkoitettuja raksuja, mutta märkäruoka on aikuisten kissojen ruokaa.
Kyllä se pennulle maistuu, mut voiko siitä olla haittaa jos kissa ei syö pennun märkäruokaa!??!...haittaa ole, jos pentu syö aikuisen kissan märkäruokaa, mutta se on ravintoarvoiltaan "heikompaa" kuin pennun ruoka. Penturuokiakin on monenlaisia, eri koostumusta kannattaa kokeilla (kastike, hyytelö, mureke...), varmasti löytyy jokin penturuokamerkki joka kelpaa:)
Meillä oli muuten aikoinaan toistepäin, eli isot kissat tahtoivat pennun kupille, kun siellä oli sitä hyvää ja rasvaista vauvaruokaa. Sai tosiaan vahtia että eivät menneet vauvanruoat parempiin suihin;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei81328- 891145
Jännitän sinua J mies
Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.1031047Kuinka kauan kesti että ihastuit
Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi51923Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti
Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk62797- 81705
Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa
"Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli170677- 35659
Tunneälyä testaamaan!
Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/1253656Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?
En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?42613