Eipä

sittenkään

Harkitsein lokakuussa Maltaan lähtemistä, mutta nyt kun katsoo sääennustuksia, niin on jo sadetta luvattu monelle päivälle. Katsoin myös säähistoriatietoja lokakuulta, sama juttu. Täytynee jättää jonnekin toukokuulle tai sitten syyskuun alkuun.

3

829

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Liina

      Muistaakseni jossakin sanottiin, että toukokuu on huomattavasti epävakaisempi ja viileämpi kuin lokakuu. Syyskuun alussa (syyskuussa yleensäkin) voi taas olla tukahduttavan kuumaa (tuulet Saharasta). Olen itse lähdössä kolmen viikon päästä, pikku sade/kuurot silloin tällöin ei haittaa, kunhan on kohtalaisen lämmintä. Tietääkseni lokakuu ei kuitenkaan ole erityisen sateinen.

      • sääsivusto

        Hyvä säälinkki on tässä: http://finnish.wunderground.com. Sieltä näkee niin tämän hetkisen säätilan kuin lähiaikojen ennusteen samoin on menneiltä vuosilta säähistoria.


    • Ave69

      Oon ollut Maltalla koko lokakuun alun (niinkuin pari viime talvikauttakin) ja totisesti, satanut on tasan kaksi kertaa, pari tuntia kerrallaan. Että viime kesän Suomessa kokeneena en ainaskaan valita. Lämmintä on tasasesti 23-25 astetta, yölläkin lähes 20. Että silleen. Nytkin kirjoittelen tätä viestiä shortseissa istuen terassilla auringon kuumottaessa poskia. Kannattaa siis suhtautua varaukslla kaikenlaisiin sääsivustoihin ja -tilastoihin. Maksimi ja minimilämpötilat pitää varmaankin paikkansa mutta toisin kuin Suomessa sadekuurot kestävät vain lyhyen aikaa ja aurinko näyttäytyy jo samana päivänä lämpimänä joten yhtään auringonottopäivää ei sen takia jää väliin. Tuulet voivat tosin olla joskus kovia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      146
      5327
    2. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      102
      4992
    3. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      51
      4298
    4. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      12
      3791
    5. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      54
      3706
    6. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      31
      3625
    7. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      55
      3383
    8. Anna palautetta kaivatullesi.

      Sana on vapaa!
      Ikävä
      194
      2386
    9. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2383
    10. HYRYNSALMEN TORILLE KLO 20.00

      KAIKKI NUORET JA KAIKKI MUUT MYÖS TÄNÄÄN HYRYNSALMEN TORILLE KLO 20.00!!!!!
      Hyrynsalmi
      26
      1259
    Aihe