EI MYYRÄ PUUTA NYT !!

Nyt ei passaa puuta myyrä,annetahan markkina talouven hoitaa hinnat kohorallensa !Ei me mettänomistajat olla mikään sosiaalihuoltoo!!
3340
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

niin sitten metsäteollisuus katoaa pikkuhiljaa Suomesta ja sitten saatte pitää puunne itse, sillä energiaksi ei tulla jalostamaan puuta ilman metsäteollisuutta juuri ollenkaan, ainut markkina puillenne on sitten lämpölaitokset jonne on mukava myydä puuta kympin kiintohinnalla tienvarteen ajettuna.

Äänestä
  • kyllä hän se on semmonen juttu ettei suomen nykyinen paperiteollisuus tule pärjäämään kun puusta tulee ihan oikia kilpailu. meinaan noi päästö tavoitteet ovat niin kovat että uusiutuvaa energiaa tarvitaan paljon. eikä se metsä teollisuus mihinkään katoa no paperi ehkä, se muuttaa rakenteitaan ja karsii kannattamattomia osiaan pois. ja sen saatte uskoa että siellä on jo uus bisnes valmiina mietittynä. on se niin hassu että mekaaninen metsä teollisuus maksaa 70%(sahatavara) metsän omistajan tilistä ja paperi/kemian teollisuus loput 30% ja siitä huolimatta ei paperin tekokannata.

    Äänestä

  • gullag kirjoitti:

    kyllä hän se on semmonen juttu ettei suomen nykyinen paperiteollisuus tule pärjäämään kun puusta tulee ihan oikia kilpailu. meinaan noi päästö tavoitteet ovat niin kovat että uusiutuvaa energiaa tarvitaan paljon. eikä se metsä teollisuus mihinkään katoa no paperi ehkä, se muuttaa rakenteitaan ja karsii kannattamattomia osiaan pois. ja sen saatte uskoa että siellä on jo uus bisnes valmiina mietittynä. on se niin hassu että mekaaninen metsä teollisuus maksaa 70%(sahatavara) metsän omistajan tilistä ja paperi/kemian teollisuus loput 30% ja siitä huolimatta ei paperin tekokannata.

    paperista sattuu olemaan tänä päivänä suuri ylituotanto ja ostajat maksaa käytännössä sen minkä haluavat ja myyjien on vähän niin kuin pakko myydä paperinsa alihintaan, näin se vaan on.
    Mutta jos vaikka paperintuotanto kapasiteetista leikattaisiin pysyvästi kolmannes pois niin silloin paperin hinnat pompsahtaisivat välittömästi ylös ja silloin paperinvalmistus olisi kannattavaa bisnestä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sarvijaakkoo kirjoitti:

Nyt ei passaa puuta myyrä,annetahan markkina talouven hoitaa hinnat kohorallensa !Ei me mettänomistajat olla mikään sosiaalihuoltoo!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu