Stonehengen mysteeri selvisi

http://www.verkkouutiset.fi/juttu.php?id=134978

"Stonehenge on rakennettu 2 300 vuotta eKr., paljastaa monumentin vanhimmille kiville tehty radioaktiivinen iänmääritys. Arkeologit paljastivat maanantaina, että Stonehenge toimi neoliittisessä Britanniassa paikkana, jolla oli parantavia voimia."

Eikös Stonehengen pitänyt olla avaruusväen tekemä???

Kyllä on tympeää väkeä nuo tiedemiehet.Vievät kaiken jännityksen elämästä.
12905
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Ei kai monumentin ikä sentään koko mysteeriä paljasta. Edelleen on kysymyksiä auki, kuten miksi monumentti rakennettiin jne. Arvailuja on kyllä monia. Osa hyviä, osa vähemmän hyviä arvauksia.

"Eikös Stonehengen pitänyt olla avaruusväen tekemä???"

Onhan sen pitänyt varmaan olla vaikka keiden tekemä. Mm. Erich von Däniken ehdotti sitä avaruusaluksen laskeutumisalustaksi. En muista ehdottiko hän kuitenkaan, että se olisi humanoidien rakentama sentään. Aikaisemminhan on selvinyt jo, että monumentti on ihmisten tekemä ja että kivet on raahattu melko pitkän matkan päästä (240 km) ko. paikalle.

Äänestä
  • "Ei kai monumentin ikä sentään koko mysteeriä paljasta."

    Ei,ei paljasta.Viestini kärki olikin suunnattu tuohon verkkouutisten luvalla sanoen harhaanjohtavaan uutisotsikkoon.Ovatko ne,perkele vie,ottaneet roskalehtien lööppipolitiikan käyttöönsä verkkouutisissakin,kysyn vaan.

    Äänestä

// Kyllä on tympeää väkeä nuo tiedemiehet.Vievät kaiken jännityksen elämästä. //

Päinvastoin, minut järkyttivät perusteellisesti, kun aikoinaan kertoivat, että valtaosa universumin aineen ja energian luonteesta on meille täysin tuntematonta. Totena pitämäni maailmankuva luhistui, ja elämäni suistui pimeyteen!
Ainoa tapa etsiä totuutta ovat eri uskontojen pyhät kirjoitukset. Niitäkin on niin monenlaisia, ja kaikki väittävät olevansa oikeassa.
Uskontojakin vastaan tiedemiehet puhuvat: eivät usko esim. veden päällä kävelyyn tai pensaan palamiseen kulumatta erämaassa, vain muutamia argumentteja mainitakseni.
Huomaan jo ajattelevani kuin Hamlet: ollako vai eikö olla, kas siinäpä kysymys!
Voi tätä surkeutta!

Äänestä
  • heitä:
    PENSAS PALAA ERÄMAASSA
    KULU SE EI LAISINKAAN
    ENERGIAONGELMIIMME
    RATKAISU NÄIN TARJOTAAN

    Äänestä

  • toivoa.. kirjoitti:

    heitä:
    PENSAS PALAA ERÄMAASSA
    KULU SE EI LAISINKAAN
    ENERGIAONGELMIIMME
    RATKAISU NÄIN TARJOTAAN

    mikä ihme on pensaspalo kuivalla aavikolla järkee hei

    Äänestä

Miten nuo kivet voi olla vain noin nuoria, jotan 4400 vuotta? Eikös kivet ole yleensä miljooneja vuosia vanhoja?

Äänestä
  • että tämä juttu on tiedemiesten oma kuviteltu juttu,jos pyydettäisiin toisilta viisailta mielipidettä niin se varmaan ei olisi sama,näin se menee..

    Äänestä

"Eikös Stonehengen pitänyt olla avaruusväen tekemä???"

Tuohan kertoo vain koska ne rakennetut, ei kuka ne rakensi. Tuo kysymys on vielä avoin. Luetun ymmärtämisessä jotain vikaa??

Äänestä

Että stonehengessä uhrattiin ihmisiä, joidenka ruumiit jätettiin sinne ja uhrauksen kohteena nimenomaan oli sairaat ihmiset, koska ihmiset pelkäsivät sairauksia ja halusivat teurastamalla niitä stonehengessä säästyä itse sairauksilta. Tjsp.

Monia vankeja tuotiin pitkienkin matkojen päästä sotaretkillä. Osa sairastui epäinhimillisen kohtelun takia ja olivat jo valmiiksi muualta tuotuja orjia.

Äänestä

Eiköhän nuo ole ihmisten kantamia kiviä...vaikka aika pitkän matkan ovat kuljettaneet. Enemmän kiinnostaisi tietää, kuka raahasi Pääsiäissaarille kivet taikka ketkä ja millä keinoin rakensivat Egyptin pyramidit. Teorioita riittää.

Äänestä

4300 vuotta sitten joo , ehkä se silloin on kasattu tuskin hiiliajoitus kiven iäksi sentään tuota aikaa sai, jos sai niin huuhaata koko paska. nojoo jokatapauksessa joku resupaita siellä ei ainakaan noita paikalleen iskenyt että siihen aikaan joskus 4-5 tuhatta vuotta sitten kyhäiltiin kaiken näköistä isohkoa rakennelmaa, kumma juttu ettei noita kunnolla nykykoneillakaan saisi tehtyä mutta nää resupaidat sitte osas...ennen oli miehet rautaa. nojoo selväähän on ettei nuo ole ihmisen kasaamia sen enempää kuin pyramiditkaan. takuuvarma juttu.mikään tuossa uutisessa ei sitä kiistä, saat yhä jännittää elämäs kanssa.

Äänestä

Ja taas minulta riistettiin lapsenomainen uskoni - ihmeisiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sivupersoona xl kirjoitti:

http://www.verkkouutiset.fi/juttu.php?id=134978

"Stonehenge on rakennettu 2 300 vuotta eKr., paljastaa monumentin vanhimmille kiville tehty radioaktiivinen iänmääritys. Arkeologit paljastivat maanantaina, että Stonehenge toimi neoliittisessä Britanniassa paikkana, jolla oli parantavia voimia."

Eikös Stonehengen pitänyt olla avaruusväen tekemä???

Kyllä on tympeää väkeä nuo tiedemiehet.Vievät kaiken jännityksen elämästä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu